5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού και Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού στο Γυμνάσιο Λ.Τ. Τήλου

Στις  9 Οκτωβρίου 2018 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας στο Μεγάλο Χωριό η αθλητική διοργάνωση της 5ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού σε συνδυασμό με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, σύμφωνα με την εγκύκλιο της Διεύθυνσης Φυσικής Αγωγής της Γενικής Διεύθυνσης Σπουδών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του ΥΠ.Π.Ε.Θ. Ο κεντρικός στόχος της εκδήλωσης αυτής, που είχε σαν γενικό σύνθημα «Ας Κινηθούμε», ήταν η δραστηριοποίηση των σχολικών μονάδων ώστε να συμβάλλουν ουσιαστικά στην ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις εντός του σχολείου, με συνδυασμό ψυχαγωγίας και άσκησης που θα οδηγήσει στην απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής και βελτίωσης της φυσικής κατάστασης των μαθητών/τριών, αποβάλλοντας την αδράνεια και την υποκινητικότητα, οι οποίες αποτελούν τις κύριες αιτίες αύξησης της παχυσαρκίας στους νέους σε όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες. Στις δραστηριότητες συμμετείχαν όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου και των Λυκειακών Τάξεων, καθώς επίσης και οι μαθητές και οι μαθήτριες του Δημοτικού Σχολείου Τήλου, υπό την επίβλεψη των καθηγητών, καθηγητριών και δασκάλων. Τα παιδιά έλαβαν μέρος σε ομαδικά αθλήματα (μπάσκετ, βόλλεϋ, πιγκ-πογκ), καθώς και σε συναγωνιστικά παιχνίδια (σκυταλοδρομία, τρίλιζα). Τον συντονισμό είχε ο γυμναστής του σχολείου μας κ. Παναγιώτης Κατωπόδης.

Ήταν μια πολύ όμορφη ημέρα!!