Θεματική Εβδομάδα 2018-19

kentriki

Από τις 13 έως και τις 17 Μαϊου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η Θεματική Εβδομάδα 2018-19, με τίτλο «Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαιώματα».

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου συμμετείχαν στις εργασίες της Θ.Ε. που ήταν σύμφωνα με το πρόγραμμα κατανεμειμένες σε ειδικές θεματικές, όπως Οι Έμφυλες Ταυτότητες και τα Ανθρώπινα Δικαιώματα, Η Διατροφή και η Προστασία του Περιβάλλοντος, Η Οδική Συμπεριφορά, Οι εθισμοί και οι εξαρτήσεις και η Δημοκρατική συνύπαρξη. Στη Θ.Ε. συμμετείχαν με τις εισηγήσεις τους όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου, ενώ πραγματοποιήθηκε παρέμβαση στην ημέρα της ενότητας για τις Έμφυλες ταυτότητες από την Δήμαρχο της Τήλου κ. Μ. Καμμά, η οποία συνομίλησε με τα παιδιά για το θέμα «Γυναίκες σε θέσεις ευθύνης – Η ενασχόληση των πολιτων με τα κοινά».