Παγκόσμια ημέρα ποίησης 21 Μαρτίου 2019

κεντρική φωτο

“Μοιραζόμαστε και διαβάζουμε ποιήματα που αγαπάμε”

Για να τιμήσουν την φετεινή Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης (21 Μαρτίου), μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου ΛΤ Τήλου, συνοδευόμενοι από την διευθύντρια και τις φιλολόγους του σχολείου κ. Ουρανία Σάββα, Αλεξάνδρα Σταμάτη και Κατερίνα Λιαράκου βγήκαν από τη σχολική τάξη και μοίρασαν στους κατοίκους του νησιού ποιήματα αγαπημένων Ελλήνων ποιητών (Γ. Ιωάννου, Γ. Σεφέρης,  Δ. Σολωμός, Γ. Ρίτσος, Ν.Α. Ασλάνογλου, Μ. Πολυδούρη, Οδ. Ελύτης, Μ. Κέντρου – Αγαθοπούλου, Μ. Αναγνωστάκης, Κ. Βάρναλης,  Ντ. Χριστιανόπουλος, Κ. Καρυωτάκης, Α. Εμπειρίκος, Ρ. Μπούμη – Παππά, Ν. Γκάτσος, Κ. Δημουλά, Τ. Λειβαδίτης, Ν. Καββαδίας,κ.α.).

Οι μαθητές και οι μαθήτριες επισκέφθηκαν το Δημαρχείο και το καφενείο του Μεγάλου Χωριού, καθώς και κατοίκους και επαγγελματίες. Στη συνέχεια, πρόσφεραν ποιήματα στους εργαζόμενους στο εργοτάξιο του αναγειρόμενου Αρχαιολογικού Μουσείου Τήλου. Κατόπιν επισκέφθηκαν τον Άγιο Αντώνιο και τα Λιβάδια, όπου μοίρασαν ποιήματα σε καταστήματα, καφενεία και υπηρεσίες, καθώς επίσης και στο ιατρείο. Οι κάτοικοι του νησιού, επισκέπτες, εργαζόμενοι και επαγγελματίες, με ευχάριστη έκπληξη επαίνεσαν την πρωτοβουλία των παιδιών του σχολείου και διάβασαν και σχολίασαν μαζί τους τα λογοτεχνικά κείμενα. Ήταν μια όμορφη εμπειρία για όλους!