Η «Ημέρα Μαθηματικών» στο Γυμνάσιο Λ.Τ. Τήλου

Την Τετάρτη 09 Μαϊου 2018 πραγματοποιήθηκαν στον χώρο του σχολείου,  εκδηλώσεις – δραστηριότητες στο πλαίσιο του «Έτους Μαθηματικών» με στόχο την συσχέτιση των Μαθηματικών και της ανάπτυξης του ανθρώπινου πολιτισμού.

Το κύριο θέμα των δραστηριοτήτων ήταν «Τα Μαθηματικά στην Αρχαιότητα», εστιάζοντας στις ρίζες των Μαθηματικών και προβάλλοντας την εξέλιξή τους μέχρι την σύγχρονη εποχή. Οι δραστηριότητες διεξήχθησαν στο πλαίσιο όλων των μαθημάτων και συμμετείχαν όλοι οι εκπαιδευτικοί.

Πραγματοποιήθηκαν λοιπόν οι παρακάτω εκδηλώσεις:

• Συζήτηση για τα μαθηματικά, την διδασκαλία τους και την συσχέτισή τους με τα περισσότερα μαθήματα,
  • Παρουσίαση της Δημιουργικής Εργασίας της Α΄ τάξης Λυκείου με θέμα «Οι αριθμοί Fibonacci και η χρυσή σπείρα στην φύση και την τέχνη»,
  • Παρακολούθηση τηλεοπτικών αποσπασμάτων σχετικά με ορισμένα από τα επιτεύγματα των αρχαίων Ελλήνων Μαθηματικών,
  • Σχολιασμοί – συμπεράσματα

Με τους παραπάνω τρόπους προσεγγίσαμε τα εξής θέματα:

• Ιστορία των Αριθμών – Αρχαία αριθμητικά συστήματα με έμφαση στο αρχαίο Ελληνικό αριθμητικό σύστημα,
  • Η αξία της «Απόδειξης» στα μαθηματικά και στην γέννηση της Δημοκρατίας,
  • Μαθηματικά και καθημερινή ζωή,
  • Αρχαίοι Έλληνες Μαθηματικοί (αναζητήσεις, μετρήσεις και εφευρέσεις),
  • Σχέση των μαθηματικών με την φύση και την τέχνη.

Την επιμέλεια και τον συντονισμό της ημέρας Μαθηματικών είχε ο μαθηματικός του σχολείου μας κ. Αργύρης Σκαντζής.