Εκδήλωση για την ημέρα Ελληνικής Γλώσσας στο Σχολείο μας

Την Παρασκευή 9 Φεβρουαρίου 2018 γιορτάσαμε σε ειδική εκδήλωση – αφιέρωμα την Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας, που καθιερώθηκε το 2017 με κοινή υπουργική απόφαση. Η εκδήλωση περιελάμβανε ομιλία από την διευθύντρια του σχολείου Ουρανία Μπάνου, με παράλληλη παρουσίαση εικόνας, ήχου και βίντεο, καθώς και σύνδεση μέσω skype με τον ραδιοφωνικό σταθμό στο κόκκινο Ρόδου 103,7, όπου οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν ζωντανά με την ραδιοφωνική παραγωγό και συντονίστρια του ρ.σ. ευρωπαιολόγο κ. Πόλυ Χατζημάρκου, σχετικά με την παραγωγή προφορικού και γραπτού λόγου, τα συνήθη λάθη στην δημοσιογραφική γλώσσα, την «ξύλινη» γλώσσα και να επισημάνουν σημαντικά και αξιόλογα στοιχεία που αναδεικνύουν τον πλούτο της γλώσσας μας.

«Ο ποιητής δεν έχει άλλο τρόπο να πράξει παρά με τη γλώσσα που μιλούν οι άνθρωποι που βρίσκουνται γύρω του. Πάνω σ’ αυτή τη γλώσσα θα ριζώσει και θα βλαστήσει η δική του λαλιά που τον εκφράζει.  Γ. Σεφέρης, Θεσσαλονίκη 1965»