Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου

Στις 27 Οκτωβρίου 2017 γιορτάστηκε στο σχολείο μας  η επέτειος του ΟΧΙ και της 28ης Οκτωβρίου 1940. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου παρουσίασαν το χρονικό των ιστορικών γεγονότων, βίντεο, ποιήματα και τραγούδια αφιερωμένα στην ημέρα αυτή, με την καθοδήγηση των καθηγητών Λ. Πασχαλίδη, Μ. Θεοδωρίδου και Ι. Θηλυκού. Την γιορτή  παρακολούθησαν οι επίσημες αρχές, γονείς και κάτοικοι του νησιού.

Στις 28 Οκτωβρίου 2017 στο Μεγάλο Χωριό της Τήλου, συντελέστηκε η καθιερωμένη δοξολογία στην εκκλησία των Ταξιαρχών του Μ. Χωριού και εκφωνήθηκε ο πανηγυρικός της ημέρας από την καθηγήτρια του σχολείου Μ. Θεοδωρίδου. Στη συνέχεια, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας παρέλασαν προς το Ηρώο του Μ. Χωριού όπου και κατέθεσαν στεφάνι.