2η Πανελλήνια ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Την Δευτέρα 05/10/2015 πραγματοποιήθηκαν οι αθλητικές εκδηλώσεις στο πλαίσιο της 2ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού οι οποίες συνδιοργανώθηκαν με το Δημοτικό Σχολείο Τήλου. Οι εκδηλώσεις περιελάμβαναν αρχικά την παρουσίαση των Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών αθλημάτων με την χρήση πολυμέσων.Ακολούθησε συζήτηση με τους μαθητές του σχολείου οι οποίοι το περασμένο καλοκαίρι είχαν την τύχη να γνωρίσουν από κοντά παραολυμπιονίκες. Στην συνέχεια οι μαθητές του Γυμνασίου Λ.Τ. καθώς και του Δημοτικού Σχολείου Τήλου έκαναν επίδειξη στα παρακάτω παραολυμπιακά αθλήματα:
• Πετοσφαίριση καθιστών
• Πινγκ-πονγκ σε αμαξίδιο
• Μπάσκετ σε αμαξίδιο
• Σκυταλοδρομία με δεμένο το ένα άκρο
• Σκυταλοδρομία με δεμένα μάτια
Κατόπιν της συζήτησης που διεξήχθη με τους Διευθυντές των σχολικών μονάδων για τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν οι μαθητές στην επίδειξη των Παραολυμπιακών αθλημάτων, ακολούθησαν οι αθλοπαιδιές της καλαθοσφαίρισης και της πετοσφαίρισης με τις οποίες ασχολήθηκαν σχεδόν όλοι οι μαθητές.

Ακολουθούν φωτογραφίες από τις εκδηλώσεις.