Ιστορία

Η ίδρυση του Γυμνασίου Σκοπέλου ανάγεται στις αρχές του 18ου αιώνα, σε μια εποχή πνευματικής αναγέννησης του Ελληνικού Έθνους. Την εποχή αυτή όλα τα εμπορικά κέντρα έχουν να επιδείξουν σημαντικές σχολές , όπου διδάσκονταν όλες οι γνώσεις του τότε κόσμου από επιφανείς δασκάλους.

Στη Σκόπελο, μια προσωπικότητα του νησιού, ο Στέφανος Δαπόντες το 1723 βάζει  τα θεμέλια μιας σημαντικής σχολής, που ονομάστηκε Ακαδημία του Δαπόντε. Η σχολή του Δαπόντε φαίνεται ότι στεγάζονταν στο παλιό μοναστήρι του Αγίου Νικολάου «στους κήπους» στο νότιο μέρος της πόλης. Σήμερα απομένουν μόνο λίγα ερείπια από τα παλιά κτήρια της μονής. Περίφημος δάσκαλος της σχολής ήταν ο Ιερόθεος ο Μορεώτης.

Ο Στέφανος Δαπόντες γνωρίζουμε πως δάνεισε χρήματα στους κατοίκους του νησιού ένα σημαντικό ποσό, οι τόκοι του οπίου προορίζονταν για τη συντήρηση των δασκάλων. Η Επανάσταση του 1821 κλείνει για ένα διάστημα τη σχολή, που αρχίζει να επαναλειτουργεί το 1825 με ονομασία «Ελληνικό Σχολείο». Πρώτος σχολάρχης ήταν ο Μακεδόνας λόγιος Αστέριος Φιλιππίδης, που διευθύνει τη 3θεσια σχολή με επιτυχία μέχρι το 1832. Μαθητής του Φιλιππίδη ήταν και ο πατέρας του Παύλου Νιρβάνα (Κων/νος Αποστολίδης).

Κατόπιν Σχολείο λειτούργησε στη Σκόπελο με Σχολάρχες τους εξής:

Ιωάννης Σφοίνης (1841-1844) διαπρεπής ελληνιστής.

Αλέξανδρος Καμπάνης (1851-1875) ονομαστός δάσκαλος του Παπαδιαμάντη οποίος φοιτά στο Σχολαρχείο της Σκοπέλου τότε.

Γεώργιος Γεωργαράς (1875-1884) δάσκαλος Σκοπελίτης γιος του Δημάρχου Ιωάννη Γεωργαρά.

Ηλίας Σάρρας, Σκοπελίτης από μεγάλη ναυτική οικογένεια. Αριθμός μαθητών τότε 40-45περίπου.

Λάμπρος Τζιώτης (1901-1902)

Γεώργιος Μαλάμος, Νικόλαος Γεωργαράς γιος του Γεωργίου

Το Σχολαρχείο της Σκοπέλου συνέχισε να λειτουργεί όπου το 1929 ονομάστηκε ημιγυμνάσιο ενώ το 1939 μετατρέπεται σε αστικό σχολείο και συνεχίζει να λειτουργεί σε όλη τη διάρκεια της Γερμανικής Κατοχής. Αργότερα αφού συνέχιζε τη λειτουργία του το Σχολαρχείο της Σκοπέλου περνά στα τελευταία χρόνια λειτουργίας του με Διευθυντές τους εξής:

Μαργαρίτης Μοραΐτης (1945-1959)

Πελοπίδας Σίσκος (1959-1962)

Κων/νος Σουλιώτης (1963) Το 1963 το σχολείο δε λέγεται πια Αστικό αλλά τιτλοφορείται ως Γυμνάσιο Σκοπέλου.

Άννα Δαβία (1967-1968) Το 1968 το σχολείο γίνεται 4θέσιο με λειτουργία της ΄Δ Τάξης.

Κων/νος Λουκάς (1972) Την ίδια χρονιά το Γυμνάσιο Σκοπέλου γίνεται ανεξάρτητο 6θέσιο σχολείο και στεγάζεται στο σημερινό κτήριο.

Από τότε πέρασαν οι εξής Διευθυντές: Αντώνης Μοράρος, Γεώργιος Απέργης, Μαργαρίτης Μοραΐτης, Στάμπουλος Δημήτριος, Τσίτρας Νικόλαος, Παπαβασιλείου Ελένη, Ηλιάδου Καίτη, Λιάτσος Ιωάννης, Μεριστούδης Ιωάννης, Λεμονής Φίλιππος και τωρινή Διευθύντρια διατελεί η Θεοδώρου Κυριακή.