Με επιτυχία ολοκληρώθηκε (16-20 Απριλίου) η «Θεματική Εβδομάδα» στο Γυμνάσιου Σκιάθου.

H θεματική εβδομάδα, που έχει ορίσει το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων να πραγματοποιηθεί στα Γυμνάσια όλης της χώρας κατά το B’ τετράμηνο του σχολικού έτους 2017-2018, περιλάμβανε τρεις άξονες:

• «Διατροφή και ποιότητα ζωής»
  • «Πρόληψη εθισμού και εξαρτήσεων»
  • «Έμφυλες ταυτότητες»
  • «Κυκλοφοριακή Αγωγή και Οδική Ασφάλεια»

Οι μαθητές του Γυμνασίου Σκιάθου συμμετείχαν σε ομιλίες, βιωματικά σεμινάρια, συζητήσεις, εκπαιδευτικές δράσεις, προβολή ταινιών, προβολή δημιουργικών εργασιών, οι οποίες πραγματοποιήθηκαν από ομάδες μαθητών και διοργανώθηκαν από τους καθηγητές του σχολείου.

Ενεργή ήταν η συμμετοχή φορέων και προσώπων, όπως

• του Αστυνομικού Τμήματος Σκιάθου (με τον Διοικητή κύριο Βαϊόπουλο) για θέματα ασφαλούς οδήγησης και πρόληψης ατυχημάτων,
  • του Λιμενικού Σώματος(με τον Λιμενάρχη κύριο Κατσάμπα) για θέματα συμπεριφοράς και ασφάλειας στη θάλασσα,
  • της Ψυχολόγου κυρίας Χατζή από το Χαμόγελο του παιδιού για θέματα σχετικά με τα δικαιώματα του παιδιού και τη σχέση του με την κοινωνία και
  • της κυρίας ΧονδρονικολήΔιατροφολόγου του Κέντρου Υγείας Σκιάθου για θέματα Διατροφής και Ποιότητας Ζωής.

Ενεργή συμμετοχή στη Θεματική Εβδομάδα, είχαν όλοι οι καθηγητές του σχολείου, οι οποίοι ετοίμασαν υλικό και ξεχωριστές εισηγήσεις.