ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΥΣ

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Εμβολιασμού, που πραγματοποιείται φέτος στις 23-29 Απριλίου 2018, αποτελεί μια πρωτοβουλία η οποία εφαρμόζεται από τα κράτη μέλη και συντονίζεται από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας (ΠΟΥ). Για μία εβδομάδα όλες οι χώρες ενώνουν τις προσπάθειές τους υιοθετώντας κοινό σύνθημα, που φέτος είναι “Protected Together”, #Vaccines Work”, οργανώνοντας  δραστηριότητες με κύριο σκοπό την ενημέρωση του πληθυσμού σχετικά με τα οφέλη των εμβολίων σε κάθε στάδιο της ζωής ως ατομικό δικαίωμα και κοινωνική ευθύνη.

Το Κέντρο Υγείας Σκιάθου συμμετέχοντας στην Παγκόσμια Εβδομάδα για τους Εμβολιασμούς πραγματοποίησε ομιλία του Παιδιάτρου κου Σταμούλη στους μαθητές του σχολείου μας. Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό.