Εορτασμός της 28ης Οκτωβρίου 1940

Το σχολείο μας γιόρτασε και φέτος το λεγόμενο «Έπος του Σαράντα», την επέτειο του ΟΧΙ που μνημονεύει την άρνηση της Ελλάδας στις ιταλικές αξιώσεις και ουσιαστικά την είσοδο της χώρας μας στον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο. Όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες που ακολουθούν η παρουσίαση των γεγονότων έγινε με ξεχωριστό τρόπο μιας και περιείχε πολλές και διαφορετικές τεχνικές παρουσίασης. Συγκεκριμένα έγινε ανάγνωση κειμένων, προβολή βίντεο, παρουσίαση τραγουδιών από τη χορωδία και ταυτόχρονη δραματοποίηση από τους μαθητές και τις μαθήτριες. Την επιμέλεια της εκδήλωσης είχαν: η Φιλόλογος Κοπάνου Ελένη και η Μουσικός Πιταράκη Ειρήνη. Η επιτυχία φάνηκε στο θερμό χειροκρότημα.

Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια σε όλους!!

Η γιορτή στο σχολείο, όπως κάθε χρόνο, εκτός από τον επετειακό της χαρακτήρα, συνδυάζεται με την βράβευση των μαθητών μας, με βάση τις περσινές τους επιδόσεις, καθώς και τον καθορισμό των σημαιοφόρων και των παραστατών οι οποίοι εκπροσωπούν το σχολείο μας στις παρελάσεις.