Ένα μεγάλο ευχαριστώ…

Μετά την ολοκλήρωση των γυρισμάτων και την προβολή της ταινίας μικρού μήκους «Η πρώτη μας σημαία», οι μαθητές και μαθήτριες του Ημερήσιου Γυμνασίου Σκιάθου πρόσφεραν πίνακες με τα πορτρέτα του π. Γεώργιου Σταματά, της κας Ζωής Προύσαλη και του κ. Παναγιώτη Κουντουρά, φιλοτεχνημένα από τον μαθητή της Γ΄τάξης Πατσογιάννη Παναγιώτη, ως μια συμβολική πράξη και θέλοντας να τους ευχαριστήσουν για την πολύτιμη βοήθειά τους. Η αμέριστη συμπαράστασή τους κατά τη διάρκεια των γυρισμάτων, ενθάρρυνε τους μαθητές και η εμπειρία που έζησαν θα τους μείνει αξέχαστη.

Υπενθυμίζουμε ότι η ταινία είναι βασισμένη σε κείμενο του Σκιαθίτη λογοτέχνη Γιώργου Σανιδά, υποστηρίχθηκε οικονομικά από το Δήμο Σκιάθου και η κινηματογραφική μεταφορά έγινε από ομάδα παραγωγής. Η ταινία παρουσιάζει τη δημιουργία της πρώτης ελληνικής σημαίας στο Μοναστήρι του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου το 1807. Η ταινία εκπροσώπησε το Γυμνάσιο Σκιάθου στο 1ο Πανθεσσαλικό Μαθητικό e-Συνέδριο στις 14 και 15 Μαΐου με θέμα: «Το 1821 μέσα από τα μάτια των παιδιών» που διοργάνωσε η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Θεσσαλίας και δέχθηκε πολύ θετικές κριτικές.