«Η πρώτη μας σημαία»

ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΚΙΑΘΟΥ
ΤΑΙΝΙΑ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ
«Η ΠΡΩΤΗ ΜΑΣ ΣΗΜΑΙΑ»
        Ταινία μικρού μήκους βασισμένη σε κείμενο του Σκιαθίτη λογοτέχνη Γιώργου Σανιδά. Συμμετέχουν μαθητές και μαθήτριες του Ημερήσιου Γυμνασίου Σκιάθου και μέλη της τοπικής κοινωνίας. Η ταινία υποστηρίχθηκε οικονομικά από το Δήμο Σκιάθου και η κινηματογραφική μεταφορά έγινε από ομάδα παραγωγής. Επαγγελματίες συνεργάστηκαν με τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς και γνώρισαν στα παιδιά την τέχνη του κινηματογράφου. Η ταινία παρουσιάζει τη δημιουργία της πρώτης ελληνικής σημαίας στο Μοναστήρι του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου το 1807 και φιλοδοξεί να συνδέσει το παρελθόν με το παρόν και να αναδείξει τη διαχρονικότητα των ιδανικών της επανάστασης του 1821.
        Η ταινία συμμετείχε με επιτυχία στο 1ο Πανθεσσαλικό Μαθητικό e-Συνέδριο στις 14 και 15 Μαΐου με θέμα: «Το 1821 μέσα από τα μάτια των παιδιών» που διοργάνωσε η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Θεσσαλίας.