Έκθεση Τεχνολογίας 2018

Την Τετάρτη 30 Μαΐου 2018 πραγματοποιήθηκε η έκθεση τεχνολογίας στην οποία παρουσιάστηκαν τα έργα στο μάθημα της Τεχνολογίας των μαθητών και μαθητριών όλων των τάξεων του Γυμνασίου Σκιάθου για το σχολικό έτος 2017-2018.
Με τη σειρά εμφανίζονται τα Ατομικά έργα των μαθητών της Ά τάξης, στη συνέχεια οι μακέτες (ομαδικό έργο) των μαθητών της Β΄ τάξης και οι γραπτές εργασίες των μαθητών της Γ΄ τάξης.
Στο τελευταίο τμήμα του βίντεο προβάλλονται τα προηγούμενα έργα που εκτελούν κάποια λειτουργία.
Αξίζει να σημειωθεί ότι στο σχολείο δεν υπήρχε εργαστήριο τεχνολογίας, ούτε και κάποια διαθέσιμη αίθουσα, αλλά ούτε και κατάλληλα εργαλεία και υλικά. Ο χώρος του σχολείου είναι πολύ περιορισμένος. Τα μαθήματα διεξάγονταν στην εκάστοτε αίθουσα διδασκαλίας. Οι μαθητές με την καθοδήγηση της καθηγήτριας προμηθεύτηκαν μόνοι τους τα απαραίτητα εργαλεία και υλικά τα οποία και μετέφεραν από το σπίτι τους και από αίθουσα σε αίθουσα.
Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ είναι το λιγότερο που μπορεί να δώσει κανείς σε αυτά τα παιδιά που ξεπέρασαν τις αντίξοες συνθήκες και δημιούργησαν “τεχνολογία” από το μηδέν!