Αρχική » To Α3 και το Α5 στο Μουσείο Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης.

To Α3 και το Α5 στο Μουσείο Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης.

Tη  Δευτέρα   12  φεβρουαρίου    2018 τα τμήματα   Α3 και    Α5   του σχολείου μας πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο Μουσείο Κινηματογράφου  Θεσσαλονίκης.

Το τμήμα Α5 παρακολούθησε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα   «Βγαίνω στο φως». Μέσα από  μια βιωματική πορεία οι μαθητές μας γνώρισαν τα πειράματα και τους προδρόμους που οδήγησαν στη δημιουργία της πρώτης κινηματογραφικής μηχανής και με ένα παιχνίδι ρόλων αφουγκράστηκαν  τα μυστικά του κινηματογραφικού λόγου (εικονογράφηση του σεναρίου, είδη πλάνων, γωνίες λήψης κ.α) μέσα στην ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα “green screen”. Η επίσκεψη άφησε θετικές εντυπώσεις στους μαθητές καθώς ήρθαν για πρώτη φορά σε επαφή με   τη μαγεία  της κινηματογραφικής οθόνης.