Αρχική » Η ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΑΣ ΓΙΟΡΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ : Το Πολυτεχνείο ζεί

Η ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΑΣ ΓΙΟΡΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ : Το Πολυτεχνείο ζεί

Μια πολύ όμορφη γιορτή για την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας την Παρασκευή 15 Νοεμβρίου 2019. Μαθητές όλων των τάξεων μέσα από κείμενα, ποιήματα, τραγούδια και βίντεο παρουσίασαν το χρονικό από την ημέρα κατάλυσης της δημοκρατίας, 21η  Απριλίου 1967, έως και τα γεγονότα του Πολυτεχνείου.
Επεσήμαναν  και παρουσίασαν  σχετικό υλικό  πως η εξέγερση των φοιτητών του Πολυτεχνείου εναντίον της χούντας των συνταγματαρχών  που είχε κεντρικό σύνθημα  «Ψωμί – Παιδεία – Ελευθερία»,  γρήγορα εξελίχθηκε σε παλλαϊκό ξεσηκωμό με νεκρούς και τραυματίες. Τα ποιήματα που απαγγέλθηκαν και τα κείμενα που διαβάστηκαν συγκίνησαν ιδιαίτερα τους μαθητές ,και τους εκπαιδευτικούς  που παρακολουθούσαν.

Η γιορτή έκλεισε με τον Εθνικό Ύμνο.
Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στις καθηγήτριες –υπεύθυνες της γιορτής κ.κ. Αξιμιώτου Θωμαή  και Ζέρβα Ολγα.

Ο ξεσηκωμός των φοιτητών ενάντια στη χούντα μπορεί να λειτουργήσει στους δύσκολους καιρούς που ζούμε ως πρότυπο, ως μάθημα δημοκρατίας και ασυμβίβαστου αγώνα για  την ελευθερία, την αλληλεγγύη, τη δικαιοσύνη, το δικαίωμα όλων μας να ζούμε ως άνθρωποι.