Αρχική » H χορωδία του σχολείου στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης

H χορωδία του σχολείου στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης

Την Τρίτη 05/03/2019 η χορωδία του σχολείου μας επισκέφτηκε το Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος της ΠΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας «Ο κόσμος της Μουσικής, Γνωρίζω – Εκφράζομαι – Δημιουργώ».

Τα παιδιά με τη συνοδεία του μαέστρου της χορωδίας και καθηγητή μουσικής Πετρίδη Βασίλη και της φιλόλογου Λογοθέτη Ευαγγελίας είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στους χώρους και των δύο κτιρίων του Μεγάρου.

Η περιήγηση πλαισιωνόταν από θεατρικά, μουσικά και εικαστικά δρώμενα (από ηθοποιούς του ΚΘΒΕ και φοιτητές του Τμήματος Εικαστικών και του Τμήματος Μουσικών Σπουδών)  καθώς και βιωματικές δράσεις, στις οποίες συμμετείχαν τα παιδιά με ενθουσιασμό, καθώς εξελισσόταν ο μύθος του Ορφέα και της Ευριδίκης.

Η χορωδία είχε την ευκαιρία να τραγουδήσει στην κεντρική σκηνή του Μεγάρου αλλά και να περιπλανηθεί στις αποθήκες όπου φυλάσσονται τα σκηνικά, τα κουστούμια και διάφορα άλλα υλικά που χρησιμοποιούνται στις παραγωγές του. Επίσης, οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με τα όργανα της συμφωνικής ορχήστρας, ενώ είχαν και την τύχη να παρακολουθήσουν ζωντανά πρόβα της Ορχήστρας «ΜΟΥΣΑ» και της Συμφωνικής Ορχήστρας του Δήμου Θεσσαλονίκης. Ευχαριστούμε την κυρία Βόλνα Ευαγγελία και τους συνεργάτες της για το συντονισμό του υπέροχου αυτού προγράμματος που μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.