Αρχική » Ανακοινώσεις » Ανακοίνωση για την επαναλειτουργία του σχολείου

Ανακοίνωση για την επαναλειτουργία του σχολείου

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Από Δευτέρα 1 Φεβρουαρίου 2021 κάνουμε μια νέα αρχή (φέτος έχουμε αυτήν την ιδιαιτερότητα), τα παιδιά σας θα επιστρέψουν στα σχολεία. Ο τόπος μας, ο Δήμος Δέλτα, δοκιμάστηκε ιδιαίτερα από την πανδημία του Covid-19, χαρακτηριστικά λυπητερά παραδείγματα οι απώλειες μελών της εκπαιδευτικής κοινότητας (απώλεια Διευθυντού του ΕΠΑΛ Χαλάστρας και του Δασκάλου από το 1ο Δημοτικό της Σίνδου). Είναι λοιπόν ιδιαίτερα σημαντικό, τώρα που και o τελευταίος δύσπιστος δεν μπορεί να αμφισβητήσει την ύπαρξη του Covid-19, να συνεχίσουμε να τηρούμε τους κανόνες προφύλαξης ακόμα περισσότερο. Θα σας παρακαλούσαμε λοιπόν να μιλήσετε κι εσείς ακόμα μια φορά στα παιδιά σας (κι εμείς θα το κάνουμε) και το σημαντικότερο, να μην στέλνετε τα παιδιά σας άρρωστα στο σχολείο.  Προφυλάξτε τα ίδια, εσάς και τους άλλους από περαιτέρω εξάπλωση του Covid-19.   Στις επόμενες μέρες αρκετοί καθηγητές θα βάλουμε διαγωνίσματα στα παιδιά, αλλά μην ανησυχείτε αν δεν γράψει κάποιο παιδί ένα διαγώνισμα. Θα το γράψει αργότερα ή θα τον εξετάσουμε προφορικά.  Το σημαντικότερο είναι να τηρήσουμε ευλαβικά τα μέτρα προφύλαξης που ορίζει η Πολιτεία.

Αν όλα πάνε όπως το προγραμματίζουμε, στις 12 Φεβρουαρίου θα σας σταλούν με email οι βαθμοί του 1ου Τετραμήνου.  Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να έχει το σχολείο το σωστό email σας.  Σε περίπτωση λοιπόν που έχει αλλάξει η ηλεκτρονική διεύθυνσή σας, δώστε στον υπεύθυνο καθηγητή του Τμήματος που φοιτά το παιδί σας το καινούργιο σας email.   Επίσης θα πρέπει να γνωρίζετε ότι σε περίπτωση που δεν σας σταλεί κάποιος βαθμός σημαίνει ότι ο καθηγητής/καθηγήτρια δεν σχημάτισε επαρκή άποψη για το παιδί σας, είτε λόγω του ότι το μάθημα διδάχθηκε λίγες ώρες είτε γιατί το παιδί σας δεν συμμετείχε ενεργά στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση.  Φυσικά κατανοούμε τις δυσκολίες που υπήρχαν στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση (οι περισσότεροι μαθητές συμμετείχαν με τα κινητά τους τηλέφωνα, προβλήματα σύνδεσης κ.α.).  Μην ανησυχείτε, για τους τυχόν μαθητές/μαθήτριες που δεν θα έχουν κάποιο ή κάποιους βαθμούς, ο τελικός βαθμός θα υπολογιστεί από το δεύτερο τετράμηνο.  Ακόμα μια φορά τονίζουμε ότι το σημαντικότερο είναι η υγεία όλων μας (σωματική και ψυχική).

Δυστυχώς δεν θα μπορείτε να έρχεστε στο σχολείο για να μαθαίνετε για την επίδοση των παιδιών σας.  Αφού ενημερωθείτε από τους βαθμούς του 1ου Τετραμήνου, από 15 Φεβρουαρίου θα μπορείτε να τηλεφωνείτε στο σχολείο σε ιδιαίτερες ώρες που μπορεί να ανταπαντήσει κάποιος εκπαιδευτικός από τον οποίο ενδιαφέρεστε να ενημερωθείτε.  Οι μέρες και οι ώρες που θα μπορείτε να βρείτε έναν εκπαιδευτικό στο κενό του, δηλαδή όταν θα μπορεί να απαντήσει, θα ανακοινωθούν στην ιστοσελίδα του σχολείου μας μέχρι τις 15 Φεβρουαρίου.

Ευχόμαστε να έχουμε μια καλή νέα αρχή και ώσπου να εμβολιαστούμε και να περάσει αυτή η κατάσταση να προσέχουμε ιδιαίτερα όλοι για να μην έχουμε νέες απώλειες.

Ο Διευθυντής του 1ου Γυμνασίου Εχεδώρου

Δρ. Χρήστος Μπαμπάτσικος