Αρχική » Ανακοινώσεις » Διάκριση του σχολείου μας σε Πανελλήνιο Διαγωνισμό

Διάκριση του σχολείου μας σε Πανελλήνιο Διαγωνισμό

Είμαστε  στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε ότι το σχολείο μας διακρίθηκε με το 1ο Βραβείο στο 5ο Πανελλήνιο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα /Διαγωνισμό:
Κύπρος-Ελλάδα-Ομογένεια: – εκπαιδευτικές γέφυρες,  στην κατηγορία «ΠΑΡΑΜΥΘΙ» το οποίο έγραψε η μαθήτρια Γιαννακοπούλου Δέσποινα του Γ1 και εικονογράφησε η μαθήτρια Μκρτσιαν Ζένια του Γ3.

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν 260 σχολικές μονάδες με 14500 μαθητές από την Ελλάδα, την Κύπρο και την Ομογένεια.

Η εκδήλωση βράβευσης των δημιουργιών θα γίνει την Παρασκευή 19 Απριλίου 2019 στη Λευκωσία της Κύπρου.

Το πανελλήνιο αυτό πρόγραμμα συνδιοργανώνουν η  Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, η Πρεσβεία της Κύπρου στην Ελλάδα – Μορφωτικό Γραφείο – Σπίτι της Κύπρου, το Υπουργείο Άμυνας και το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων της Ελλάδος

Ο Διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές όλων των τάξεων νηπιαγωγείων, δημοτικών σχολείων, Γυμνασίων και Λυκείων της Ελλάδας, της Κύπρου και της Ομογένειας, δημόσιων και ιδιωτικών.Υλοποιείται με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων της Ελλάδας και του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού της Κύπρου.

Βασική επιδίωξη του προγράμματος είναι να αποτελέσει εκπαιδευτική «γέφυρα» ανάμεσα στην Ελλάδα, την Κύπρο και την Ομογένεια και να ενδυναμώσει τη συνεργασία και την επικοινωνία ανάμεσα σε όλες τις μαθητικές κοινότητες του Ελληνισμού.

Οι μαθητικές δημιουργίες με τις οποίες συμμετείχαμε είναι οι εξής:

1. ΠΑΡΑΜΥΘΙ: «Ο ξυπόλητος πρίγκιπας»       1ο Βραβείο
  2. ΤΡΑΓΟΥΔΙ: «Η Όμορφη Πατρίδα»                                        (https://youtu.be/G7WUS8EhNts)
  3. ΤΑΙΝΙΑ: «Σύγχρονη τραγωδία»                                             (https://youtu.be/VlWlDeND7Rg)

Για να δείτε τις μαθητικές δημιουργίες πατήστε τον αντίστοιχο σύνδεσμο

Οι υπεύθυνοι καθηγητές:

Σ. Αγγελίδου, Χ. Καρύδας, Β. Πετρίδης