Αρχική » 27 Οκτώβρη 2020 – Γιορτή της Σημαίας

27 Οκτώβρη 2020 – Γιορτή της Σημαίας

Μια διαφορετική γιορτή.  Με τις δικές της ιδιαιτερότητες με τις δικές της ομορφιές.

Αρχικά έγινε η παράδοση της Σημαίας από τον Διευθυντή στους Σημαιοφόρους.  Τρεις ήταν φέτος οι Σημαιοφόροι, και οι τρεις με είκοσι.  Ο ένας έλειπε.

Η παράδοση της Σημαίας από τον Διευθυντή στους Σημαιοφόρους πραγματοποιήθηκε παρουσία αντιπροσωπείας των μαθητών (ο απουσιολόγος και ο πρόεδρος του κάθε τμήματος) και αντιπροσωπείας εκπαιδευτικών.  Οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί ήταν στις τάξεις με τους μαθητές για την παράδοση των βραβείων και αριστείων και την πραγματοποίηση της γιορτής για την επέτειο του ΟΧΙ.

Αγαπητά μας παιδιά

Σας παραδίδεται το σύμβολο του Έθνους μας!

Θεωρείστε το ως αποτύπωση των ευγενέστερων ιδανικών που είναι Ελλάδα.

Διαφυλάξτε στα βάθη της ψυχής σας, τις αρχές και τις αξίες του Ελληνισμού: Την Ελευθερία, την κριτική σκέψη, την Αναζήτηση.

Στη συνέχεια οι μαθητές πήγαν στις τάξεις τους όπου δόθηκαν τα βραβεία και Αριστεία από τους Υπεύθυνους των Τμημάτων και ακολούθησε ο εορτασμός για την 28η Οκτώβρη.

Ο εορτασμός! Στα χρόνια που είμαι Διευθυντής στο σχολείο αυτό έχουν γίνει εξαιρετικές γιορτές.  Μάλιστα κάθε φορά έλεγα: «Μπράβο, εκπληκτική». Και σκεφτόμουνα ότι ήταν η καλύτερη που έγινε.  Και την επόμενη φορά το ίδιο. «Μπράβο! εκπληκτική!».  Αλλά πέρα από τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές που συμμετείχαν στη γιορτή οι υπόλοιποι ήταν θεατές με την ανάλογη πολλές φορές φασαρία.

Αυτή η γιορτή ήταν διαφορετική.  Οι μαθητές με τη βοήθεια πάντα των εκπαιδευτικών πραγματοποίησαν την γιορτή τους. Τα πενταμελή οργάνωσαν το Τμήμα τους, οι μαθητές κατέθεσαν τις ιδέες τους και να: μια διαφορετική γιορτή για κάθε τμήμα. Μια γιορτή δική τους, ας μην είχε την αρτιότητα που θα διοργάνωνε ένας εκπαιδευτικός.  Δεν πειράζει! Εξάλλου έτσι πραγματοποιείτε η μάθηση.  Κι έτσι θα πραγματοποιηθούν και οι επόμενες γιορτές, με άλλες ιδέες φρέσκες όπως είναι οι νέοι.