Αρχική » ΔΙΗΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΗΣ Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΤΑ ΜΕΤΕΩΡΑ, ΤΗΝ ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ

ΔΙΗΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΗΣ Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΤΑ ΜΕΤΕΩΡΑ, ΤΗΝ ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ

Στα πλαίσια δύο περιβαλλοντικών προγραμμάτων για τα Μετέωρα

53 μαθητές της Β΄ Γυμνασίου του σχολείου μας πραγματοποίησαν στις 28 και 29 Μαρτίου εκπαιδευτική εκδρομή στα Μετέωρα, την Καλαμπάκα και τα Τρίκαλα.

Οι μαθητές επισκέφτηκαν δύο μοναστήρια των Μετεώρων, την Ιερά Μονή Αγίου Στεφάνου, όπου ξεναγήθηκαν από τις μοναχές, και την Ιερά Μονή Μεγάλου Μετεώρου, στην οποία η ξενάγηση έγινε από τους ίδιους τους μαθητές.

Στην Καλαμπάκα οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας και Μανιταριών και στον βυζαντινό Ναό της Κοιμήσεως της Θεοτόκου. Ακόμα, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια τρισδιάστατη προβολή για τη δημιουργία των Μετεώρων και τις Ιερές Μονές στο Κέντρο Ψηφιακής προβολής της Ιστορίας και του Πολιτισμού των Μετεώρων.Τέλος, οι μαθητές περπάτησαν στα μονοπάτια των βράχων των  Μετεώρων.

Στα Τρίκαλα οι μαθητές περιηγήθηκαν στο Φρούριο της πόλης, στην παλιά πόλη, στα μανάβικα και στην Κεντρική γέφυρα του Ληθαίου ποταμού