Θεατρική παράσταση «Οδύσσεια» του Ομήρου

Την Τετάρτη 27-2-2019 και ώρα 12.00 το μεσημέρι,  οι μαθητές της Α’  Γυμνασίου παρακολούθησαν την Θεατρική Παράσταση «Οδύσσεια»  του Ομήρου.  Η θεατρική παράσταση παίχθηκε από την Θεατρική Ομάδα της Θεσσαλονίκης «Ο Μικρός Βορράς» στην αίθουσα πολλαπλών επιλογών του σχολείου μας.   .  Να σημειωθεί ότι ένα από τα μαθήματα της Α Γυμνασίου είναι και η «Οδύσσεια». Τα παιδιά παρακολούθησαν με ενθουσιασμό την παράσταση  Χαρακτηριστικό είναι ότι μετά την παράσταση, όπως μας μεταφέρθηκε, κάποιος μαθητής είπε:  «θα αρχίσω να διαβάζω ΟΔΥΣΣΕΙΑ».  Ένας διαφορετικός έπαινος.

Στο τέλος τρεις ομάδες μαθητών «έπαιξαν» ένα παιχνίδι.  Μιμήθηκαν μια σκηνή η κάθε ομάδα.  Κι αυτό ήταν πολύ ωραίο.

Η θεατρική Ομάδα «Μικρός Βοριάς» από τη Θεσσαλονίκη:

Κίκα Ζαχαριάδου

Δήμητρα Σταματίου

Γιώργος Βραχνάς

Χρήστος Τσάβος

Σκηνοθεσία: Τάσος Ράντζος

Μπράβο τους!

Την 1η Απριλίου 2019 σκεφτόμαστε να παίξουν  την «Ελένη» του Ευριπίδη για τους μαθητές της Γ τάξης.