Νοέ 09 2015

Συντάκτης:

Έκθεση Ζωγραφικής 12/8/2017-19/8/2017

Έκθεση τέχνης της Πολίνας Σίμου στη Σίφνο

Της Καθηγήτριας Γερμανικών Π. Σίμου. H έκθεση πραγματοποιείται σε συνέχεια του άρθρου της στο περιοδικό You Are Here με θέμα “Ένας πανέμορφος τρισδιάστατος κόσμος, Σίφνος” (http://www.youarehere.gr/2017.html, σελίδα 70)

Έκθεση Ζωγραφικής 11/8/2017-12/8/2017

Έκθεση ζωγραφικής στη Σίφνο

Της Καθηγήτριας Εικαστικών Μαρίας Τζιροζίδου. Οι μαθητές που συμμετείχαν στον κύκλο μαθημάτων ακουαρέλας του 2017, σας προσκαλούν να επισκεφθείτε την έκθεση των φετινών τους έργων.

Έκθεση Ζωγραφικής 5/8/2017-15/8/2017

Έκθεση ζωγραφικής στο παλιό σχολείο του Κάστρου στη Σίφνο

Της Καθηγήτριας Εικαστικών Μαρίας Τζιροζίδου, με τη ζωγράφο Ronit Meirovitz.

Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΩΝ 2016

Η γειτονιά των Χριστουγέννων στη Σίφνο

Κεράσματα από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων Γυμνασίου με Τάξεις Λυκείου Σίφνου και τον Πολιτιστικό Σύλλογο Σίφνου
Τα παιδιά κατασκευάζουν χειροτεχνίες με τη βοήθεια της Μαρίας Τζιροζίδου
Ζωγραφίζουμε παίζοντας:
Μια δημιουργική δραστηριότητα από το Σύλλογο Γυναικών Σίφνου «Το Σμάρι»
Μαγειρέματα με τη Σοφία Κατζηλιέρη
Face painting με τη Δέσποινα Σουγιουλτζή
Ομάδα εκπαιδευτικών του Γυμνασίου – Λυκείου Σίφνου σας προσκαλεί στην αφήγηση του παραμυθιού “Ο μικρός κοκκινολαίμης” – Θα ακολουθήσουν κατασκευές και άλλες δραστηριότητες
20:30: Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Σίφνου παρουσιάζει κάλαντα και χορούς από όλη την Ελλάδα

Έκθεση Ζωγραφικής 17/8/2016-31/8/2016

Image result for έκθεση Πολίνας Σίμου

Της Καθηγήτριας Γερμανικών Π. Σίμου. Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Σίφνου παρουσιάζει την έκθεση της Πολίνας Σίμου «Κβαντική Ζωγραφική … Ταξίδι στο Μέλλον» από 17 έως 31 Αυγούστου στο Ίδρυμα Πρόκου, στην Απολλωνία.

Η έκθεση λειτουργεί καθημερινά 19:00 – 23:00.

Έκθεση Ζωγραφικής 1/8/2016-18/8/2016

4e1945be-cf05-472c-9c16-9aa674ff8bbf

Της Καθηγήτριας Εικαστικών Μαρίας Τζιροζίδου.

Διάρκεια & ώρες λειτουργίας: 1 – 18 Αυγούστου,  19:00 – 23:00
Εγκαίνια: 1η Αυγούστου,  19:30

Έκθεση με ζωγραφιές μαθητών, με θέμα: “‘Όχι βία στα σχολεία”

Σας γνωρίζουμε ότι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου και του Γυμνασίου Σίφνου, ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμά μας και στο κάλεσμα του Συλλόγου «Οι Γλάροι του Αιγαίου», ετοίμασαν με τη φροντίδα της καθηγήτριας εικαστικών κα Μαρίας Τζιροζίδου ζωγραφιές με θέμα “ΟΧΙ ΒΙΑ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ” (Bullying).

Τα έργα των παιδιών θα εκτεθούν στο Πολιτιστικό Κέντρο Σίφνου «Μαριάνθη Σίμου» την Παρασκευή 13 και το Σάββατο 14 Μαρτίου, ενώ η καλύτερη ζωγραφιά θα γίνει αφίσα και σήμα κατατεθέν των «ΓΛΑΡΩΝ ΑΙΓΑΙΟΥ» για το 2015.

Την έκθεση, που στη συνέχεια θα μεταφερθεί και θα διακοσμήσει τους διαδρόμους της Παιδιατρικής του Τζάνειου Νοσοκομείου, μπορείτε να επισκεφτείτε κατά τις ώρες διεξαγωγής των ενημερωτικών ομιλιών – συναντήσεων, που θα πραγματοποιηθούν το διήμερο αυτό στο Πολιτιστικό Κέντρο, από τους γιατρούς και ψυχολόγους του Συλλόγου «Οι Γλάροι του Αιγαίου», σύμφωνα με το πρόγραμμα που έχει ανακοινωθεί.

Σίφνος, 13.3.2015

Κωνσταντίνος Σούλης
Πρόεδρος Δ.Σ., εντεταλμένος σε θέματα παιδείας και υγείας

Κατασκευή Mobilo

Ά Λυκείου – Μάθημα Εικαστικών

Μίνι Εργασία Γραφιστικής

Για την ημέρα του Αγίου Βαλεντίνου, 2014

Ο Άγιος Βαλεντίνος και η Art Nouveau

Με αφορμή την ημέρα του «Αγίου Βαλεντίνου», οι μαθητές της Γ’ Λυκείου δημιουργούν αφίσες εμπνευσμένες από την Art Nouveau και την τέχνη του Alphonse Mucha.

Χαρταετοί – Αφηρημένη Ζωγραφική

Οι μαθητές της Γ’ Γυμνασίου κοιτούν ψηλά και αφήνουν τη φαντασία τους να ξεδιπλωθεί με οδηγό την αφηρημένη ζωγραφική.

Pop art και Λογότυπο – 15 Ιανουαρίου 2015

Λογότυπα της σημερινής εποχής ειδωμένα υπό το πρίσμα της Pop Art.

Marc Chagall

«Πάνω από το χωριό»

Οι μαθητές της Α’ Λυκείου ταξιδεύουν στον ονειρικό χώρο της ζωγραφικής τέχνης του Chagall.

Εικονογράφηση του Δημοτικού Τραγουδιού “Ένας Αϊτός Περήφανος”

Α’ Γυμνασίου. Μίνι έκθεση-παρουσίαση στα πλαίσια της εκδήλωσης για την εθνική εορτή της 25 Μαρτίου.

Συμμετοχή τον διαγωνισμό  της Φιλοτελικής Ένωσης Δωδεκανήσου:

“2014  Έτος Πολιτισμού της Περιφέρειας Ν. Αιγαίου”

Στον παρακάτω διαγωνισμό κατέλαβε την 5η θέση το έργο της μαθήτριας Άννας – Μαρία Μπελιού.

Ακρόπολη Αθηνών – Project της Α’ Γυμνασίου (2013-2014)

-Κάτοψη του χώρου
-Οι δύο ρυθμοί της αρχαίας ελληνικής αρχιτεκτονικής

-Προοπτικά Σκίτσα των κτιρίων