Φεβ 201827

Την Τρίτη 13 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση με θέμα την Ασφαλή Πλοήγηση στο Διαδίκτυο. Ο  Θανάσης Κανάκης, αστυνόμος β΄ και ψυχολόγος της ελληνικής αστυνομίας ενημέρωσε τους μαθητές, τους καθηγητές και τους γονείς-κηδεμόνες των παιδιών για τη σωστή χρήση του διαδικτύου και των μέσων κοινωνικής δικτύωσης (facebook, instagram, κλπ). Επεσήμανε τους κινδύνους που ελλοχεύουν, όταν γίνεται κακή χρήση των παραπάνω και με τρόπο άμεσο και μέσα από πραγματικά περιστατικά που ανέφερε ο κ. Κανάκης προβλημάτισε και ευαισθητοποίησε τους μαθητές σε θέματα όπως το cyberbulling, την πολύωρη χρήση του κινητού τηλεφώνου κλπ. Το ενδιαφέρον των μαθητών ήταν μεγάλο, με αποτέλεσμα να κάνουν πολλές ερωτήσεις κατά τη διάρκεια της ενημέρωσης  για το μεγάλο αυτό θέμα της σύγχρονης κοινωνίας, που γίνεται πρόβλημα, όταν δεν ξέρουμε ή δεν θέλουμε να το χρησιμοποιήσουμε σωστά.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ασφάλεια στο Διαδίκτυο