Αρχική » Διαγωνισμοί-Διακρίσεις » Συμμετοχή μαθητών του Γυμνασίου Πολυκάστρου στους 4ους Μαθητικούς Αγώνες Νέας Ελληνικής Γλώσσας

Μάιος 2021

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.

Συγχαρητήρια στην ομάδα του Γυμνασίου του Πολυκάστρου και συγκεκριμένα στις μαθήτριες Μαρία Τσίουκη, Αικατερίνη Τογκελίδου, Νικολέτα Μαυροματίδου , Αριστέα και Ασπασία Δελήπαλτα και στον μαθητή Παύλο Κοκκινίδη που υπό  την καθοδήγηση των φιλολόγων σχολείου Βασιλικής Συμεωνίδου και Ελένης Λαζαρίδου συμμετείχαν στους 4ους Μαθητικούς Αγώνες Νέας Ελληνικής Γλώσσας για μαθητές και μαθήτριες Γυμνασίων της  Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας «Η γλώσσα μου… ο κόσμος μου». Οι Αγώνες, στους οποίους έλαβαν μέρος 64 Γυμνάσια της Κεντρικής Μακεδονίας,  λόγω των έκτακτων συνθηκών της πανδημίας διεξήχθησαν διαδικτυακά μέσω της πλατφόρμας Webex. Σκοπός της δράσης ήταν να ενισχυθεί το ενδιαφέρον των μαθητών και μαθητριών Γυμνασίου για τη  νεοελληνική γλώσσα, αλλά και να διευρυνθούν οι γλωσσικοί τους ορίζοντες μέσα από ομαδοσυνεργατικές διαδικασίες.