Αρχική » Δράσεις - Εκδηλώσεις » Ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή στην Αμφίπολη Σερρών και στην πόλη της Δράμας.

Μάιος 2015

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.

Ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή στην Αμφίπολη Σερρών και στην πόλη της Δράμας.

Η ημερήσια εκδρομή πραγματοποιήθηκε την 30 Απριλίου 2015 και σ’ αυτήν συμμετείχαν όλοι οι μαθητές,-τριες του σχολείου μας.

Κρίνεται ότι τα αποτελέσματα ήταν σύμφωνα με τους στόχους, οι οποίοι είχαν τεθεί. Οι μαθητές , -τριες ξεναγήθηκαν στο Μουσείο, τον πύργο και τη γέφυρα της Αμφίπολης και ακόμη θαύμασαν το περίφημο  μνημείο του Λέοντα της Αμφίπολης. Εμπλούτισαν με τον τρόπο αυτό τις ιστορικές τους γνώσεις σε θέματα κλασικής και ελληνιστικής περιόδου. Οι μαθητές,-τριες  ανταποκρίθηκαν και συμμετείχαν ενεργά στη διαδικασία της επίσκεψης. Χαρακτηριστικό είναι ότι τα παιδιά δεν εκδήλωσαν τη βιασύνη που συνηθίζεται σε περιπτώσεις επισκέψεων, μέχρι την ολοκλήρωση της περιήγησης στο χώρο. Τέλος, ήρθαν σε επαφή με τη φύση επισκεπτόμενοι τις πηγές της Αγίας Βαρβάρας.

Ως προς το πρόγραμμα της εκδρομής, αυτό τηρήθηκε όπως προβλεπόταν, με συγκεκριμένη ώρα έναρξης και επιστροφής. Οι μαθητές,-τριες δε δημιούργησαν κανένα απολύτως πρόβλημα στην επικοινωνία με τους συνοδούς εκπαιδευτικούς και συνεργάστηκαν επαρκώς για τη συνεπή τήρηση του προγράμματος. Συμπερασματικά, σ’ όλη τη διάρκεια της διδακτικής επίσκεψης, το κλίμα ήταν ευχάριστο και παιδαγωγικά κατάλληλο.