Η ιστορία της πόλης του Χάνδακα

13 Φεβρουαρίου 2013 από

Στο Π.Π.Γ.Η. κατά το σχολ. έτος 2012-2013 υλοποιείται  το μάθημα της Τοπικής Ιστορίας για την Γ΄ Τάξη Γυμνασίου με θέμα: «Η ιστορία της πόλης του Χάνδακα (σημ. Ηρακλείου) κατά τη βενετοκρατία. Ο χώρος και οι άνθρωποι (13ος-17ος αι.)». Στο πλαίσιο των προβλεπόμενων  εκπαιδευτικών επισκέψεων, την Τρίτη 12 Φεβρουαρίου 2013, έγινε η ξενάγηση των μαθητών και μαθητριών των τριών τμημάτων της Γ΄ Γυμνασίου στο ιστορικό κέντρο της πόλης του Ηρακλείου.

Καταρχάς, η κ. Κάλλια Νικολιδάκη, αρχαιολόγος του Δήμου Ηρακλείου, προϊσταμένη του Τμήματος Προστασίας και Ανάδειξης Παλιάς Πόλης,  Ενετικών Τειχών και οικιστικών συνόλων, παρόντων συνεργατών της, υποδέχθηκε ένθερμα κλιμάκιο καθηγητών του Σχολείου μας με τους μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ Τάξης στην Πύλη του Αγίου Γεωργίου και ανέλαβε με επιτυχία την τρίωρη περιήγησή μας στα ενετικά τείχη του Χάνδακα.  Στη συνέχεια, έγινε ξενάγηση από την υπεύθυνη του μαθήματος Τοπικής Ιστορίας, κ. Μαρία Πατραμάνη, των μαθητών στο Ιστορικό Μουσείο Κρήτης, στις αίθουσες των βενετικών μνημείων (με τα οικόσημα, τάφους δουκών, λιθανάγλυφα εμβλημάτων βενετικής εξουσίας –γνωστά λιοντάρια-  κρήνες, κ.α).

Συνοδοί καθηγητές ήταν: ο κ. Νίκος Ψαρουδάκης, υποδιευθυντής Π.Π.Γ.Η., οι φιλόλογοι, κ. Αναστασία Πρατικάκη και κ. Μαρία Πατραμάνη, καθώς και οι καθηγητές πληροφορικής, κ. Μιχάλης Ανδρεαδάκης  και κ. Γιάννης Χαλκιαδάκης.

Η Διεύθυνση του Σχολείου ευχαριστεί θερμά την κ. Κάλλια Νικολιδάκη και τη Διεύθυνση του Ιστορικού Μουσείου Κρήτης για τη γόνιμη και εποικοδομητική συνεισφορά τους στην κατάρτιση των μαθητών μας.

Κατηγορία Εκπαιδευτικές Επισκέψεις, Η πόλη μου, Τοπική Ιστορία, Φιλολογικά | 1 σχόλιο »