17 στόχοι για να αλλάξουμε τον κόσμο μας!

Η δράση “#ΓίνεΗαλλαγή για τον άνθρωπο & τον πλανήτη” έγινε με την συμμετοχή των μαθητών/τριών των τάξεων Α και Β του σχολείου μας στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής.

Σκοπός της υλοποίησης της δράσης είναι να ενημερώσουμε και να ευαισθητοποιήσουμε τους μαθητές μας για τους 17 Παγκόσμιους Στόχους της Βιώσιμης Ανάπτυξης, με όραμα να διαμορφώσουμε τους ενεργούς πολίτες του αύριο, οι οποίοι να αναλάβουν δράση για τη μεγάλη αλλαγή στον πλανήτη μας μέχρι το 2030.

Οι 17 Στόχοι Βιώσιμης Ανάπτυξης εκφράζουν τις σύγχρονες παγκόσμιες προκλήσεις για τη δημιουργία ενός καλύτερου κόσμου χωρίς φτώχεια, πείνα και ανισότητες -έναν κόσμο με αξιοπρεπή εργασία και καλή εκπαίδευση, χωρίς την απειλή της κλιματικής αλλαγής, που μέσα από τις αρχές της βιώσιμης ανάπτυξης, θα μεριμνά για τις ανάγκες όχι μόνο της σημερινής γενιάς αλλά και των μελλοντικών γενεών.

Για να επιτευχθεί το όραμα που εκπροσωπούν οι Στόχοι Βιώσιμης Ανάπτυξης του ΟΗΕ, απαιτείται η συμμετοχή και η συντονισμένη προσπάθεια όλων μας!

Το υλικό που χρησιμοποιήθηκε:

Για περισσότερες πληροφορίες: https://inactionforabetterworld.com/

Συντονίστρια εκπαιδευτικός: Αλεξίου Εύα