sex educationΥποθεματική: Ψυχική και Συναισθηματική Υγεία – Πρόληψη

Τίτλος Σχεδίου Δράσης: «Μαθαίνοντας για την σεξουαλική υγεία, γνωρίζοντας επαγγελματίες υγείας»

Στόχοι σχεδίου δράσης: Τα εργαστήρια στοχεύουν στην ανάπτυξη δεξιοτήτων μάθησης, ζωής, νου, τεχνολογίας και επιστήμης.

Οι κυριότεροι γνωστικοί, συναισθηματικοί και ψυχοκινητικοί εκπαιδευτικοί στόχοι του προγράμματος είναι:

• Ευαισθητοποίηση των μαθητριών και μαθητών σε ζητήματα σεξουαλικής αγωγής.
  • Οι έφηβοι να εφοδιαστούν με γνώσεις, δεξιότητες, στάσεις και αξίες που θα τους ενδυναμώσουν στο να αναπτύξουν μία θετική οπτική της σεξουαλικότητάς τους καθώς αναπτύσσονται συναισθηματικά και κοινωνικά ώστε να χαίρονται τη σεξουαλικότητα τους, να βιώνουν με υπευθυνότητα και ασφάλεια τις διαπροσωπικές τους σχέσεις και τις φιλίες τους και να αναλαμβάνουν την ευθύνη για τη δική τους σεξουαλική υγεία και ευημερία, αλλά και των άλλων.
  • Οι έφηβοι να ενισχύσουν την ποιότητα ζωής τους και να συνεισφέρουν σε μια δίκαια κοινωνία με υψηλό δείκτη ενσυναίσθησης.

• Η ολιστική οπτική της σεξουαλικότητας και της σεξουαλικής συμπεριφοράς η οποία πηγαίνει πέρα από την πρόληψη της εγκυμοσύνης και των Σεξουαλικά Μεταδιδομένων Νοσημάτων και υποστηρίζει τους εφήβους: α) στο να αποκτήσουν σωστή πληροφόρηση σχετικά με την σεξουαλική και αναπαραγωγική υγεία, τη σεξουαλικότητα και τα ανθρώπινα δικαιώματα, τη σεξουαλική ανατομία και φυσιολογία, αναπαραγωγή, αντισύλληψη, εγκυμοσύνη και τοκετό, Σεξουαλικά Μεταδιδόμενα Νοσήματα και AIDS/HIV, οικογενειακή ζωή και διαπροσωπικές σχέσεις, πολιτισμό και σεξουαλικότητα, ενίσχυση ανθρώπινων δικαιωμάτων, μη διάκριση, ισότητα και έμφυλους ρόλους, σεξουαλική συμπεριφορά και σεξουαλική ποικιλομορφία, σεξουαλική κακοποίηση, έμφυλη βία και επιβλαβείς πρακτικές,  β) στο να εξερευνήσουν και να καλλιεργήσουν θετικές αξίες και στάσεις απέναντι στη δική τους σεξουαλική και αναπαραγωγική υγεία, να αναπτύξουν αυτοεκτίμηση και σεβασμό για τα ανθρώπινα δικαιώματα και την ισότητα των φύλων. Ενδυναμώνει τους νέους ανθρώπους στο να έχουν τον έλεγχο της συμπεριφοράς τους και με τη σειρά τους  να διαχειριστούν  τους άλλους με σεβασμό, αποδοχή, ανοχή και  ενσυναίσθηση, ανεξάρτητα από το φύλο τους, την εθνικότητα, τη φυλή ή τον σεξουαλικό προσανατολισμό, γ) στο να αναπτύξουν δεξιότητες ζωής που ενθαρρύνουν την κριτική σκέψη, την επικοινωνία και τη διαπραγμάτευση, τη λήψη αποφάσεων και τη διεκδικητικότητα. Αυτές οι δεξιότητες μπορούν να συμβάλλουν σε καλύτερες και πιο παραγωγικές σχέσεις με τα μέλη της οικογένειας, τους ομότιμους, τους φίλους και τους σεξουαλικούς ή ρομαντικούς συντρόφους.

Δραστηριότητες μαθητών:

Δραστηριότητα εννοιολογικής χαρτογράφησης

Word Art

Δραστηριότητα διερεύνησης αναγκών

• Σεξουαλική αγωγή – Μέρος 1ο (Απαντήσεις – Στατιστικά)

• Σεξουαλική αγωγή – Μέρος 2ο (Απαντήσεις – Στατιστικά)

Δραστηριότητα “Μαθαίνω το σώμα μου και τις λειτουργίες του”

• Μεγαλώνω και αλλάζω. Τι μου συμβαίνει;
  • Οι σχέσεις στην εφηβεία
  • Σύλληψη και αντισύλληψη
  • Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
  • Προστασία και υγιεινή

Δραστηριότητα “Ο έρωτας στην εφηβεία”

Συζητούμε τα ακόλουθα θέματα:

• Ψυχολογικές αλλαγές και σχέσεις στην εφηβεία.
  • Παράγοντες που βοηθούν σε μια ισότιμη και υγιή σχέση.
  • Φορείς υποστήριξης, προστασίας και αντιμετώπισης προβλημάτων όταν προκύπτουν.

Δραστηριότητα “ΣΜΝ – Aids”

Συζητούμε για τα Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενα Νοσήματα – Aids.

Δραστηριότητα “Στερεότυπα και προκαταλήψεις σχετικά με τα φύλα”

• Ταυτότητα φύλου
  • Στερεότυπα και προκαταλήψεις
  • Έμφυλη βία, σεξουαλική παρενόχληση, σεξουαλική κακοποίηση. Τρόποι και φορείς προστασίας.

Δραστηριότητα “Προφίλ επαγγελμάτων υγείας”

Οι μαθητές παίρνουν συνέντευξη θέτοντας ερωτήσεις σε επαγγελματίες υγείας.