Οι μαθητές της Γ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στις πανελλήνιες εκδηλώσεις του 11ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας συμμετέχοντες στο διαδραστικό εργαστήριο “Ο GDPR και οι 40 κλέφτες: Ιδιωτικότητα και προσωπικά δεδομένα στην ψηφιακή εποχή” που υλοποιήθηκε στις 12/5/2022 διαδικτυακά.

GDPR

Το εργαστήριο είναι βασισμένο στο κόμικ του Δημήτρη Γραμμένου και της Ανθής Στρατάκη «Ο GDPR και οι 40 κλέφτες» (Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης – ΠΕΚ), το οποίο κέρδισε το Βραβείο Βιβλίου Γνώσεων των Λογοτεχνικών Βραβείων Αναγνώστη 2021 και στο ομώνυμο εργαστήριο το οποίο έχει διεξαχθεί σε συνεργασία με την Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα και είναι επίσης διαθέσιμο ως webinar στην εκπαιδευτική πλατφόρμα Mathesis των ΠΕΚ (https://mathesis.cup.gr) όπου το έχουν παρακολουθήσει περισσότερα από 4.500 άτομα όλων των ηλικιών.

συμμετοχής 2022

Συντονίστρια εκπαιδευτικός: Αλεξίου Εύα