#11ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας (https://www.digifest.info)

Η Πληροφορική είναι ένας κόσμος συναρπαστικός κι όχι απλά ένας κόσμος τεχνολογικός. Μέσα από αστείες, παράδοξες και εντυπωσιακές αληθινές ιστορίες θα προσπαθήσουμε να κεντρίσουμε το ενδιαφέρον των μαθητών για να γνωρίσουν δημιουργικά τον κόσμο της Επιστήμης Υπολογιστών. Θα αφηγηθούμε γεγονότα και θα γνωρίσουμε ανθρώπους που συνέβαλαν ενεργά στη διαμόρφωση της ψηφιακής τεχνολογίας που κατάφερε να αλλάξει τόσο δραστικά τον κόσμο που ζούμε σήμερα.

Σε αυτή τη διαδικτυακή παρουσίαση του Γιάννη Φαρσάρη, βλέπουμε 30 απίστευτες ιστορίες σχετικές με την Επιστήμη των Υπολογιστών, όπως:

• Ποια ήταν η 1η προγραμματίστρια στον κόσμο και τι σχέση έχει με την ελληνική επανάσταση;
  • Γιατί τα γράμματα στο πληκτρολόγιο είναι …ανακατεμένα;
  • Ένας σκληρός δίσκος χωρητικότητας 5ΜΒ (όσο ένα τραγούδι ή μισή φωτογραφία)) του 1956 της IBM σε μέγεθος …ψυγείου!
  • Ποιο ήταν το πρώτο μήνυμα που στάλθηκε μέσω δικτύου υπολογιστών;
  • Πώς ήταν το πρώτο ποντίκι στην ιστορία; (ήταν ξύλινο και είχε ένα κουμπί, 1968!)
  • Γιατί το σύμβολο @ το λέμε παπάκι; Οι Ιταλοί το λένε σαλιγκάρι! Και οι Αρμένιοι κουτάβι. Για Σουηδούς και Δανούς είναι ένας ελέφαντας!
  • Γιατί ένα μουσικό CD έχει διάρκεια 74′;

Συντονίστρια εκπαιδευτικός: Αλεξίου Εύα