Υποθεματική: Συμπερίληψη: Αλληλοσεβασμός, διαφορετικότητα

Τίτλος Σχεδίου Δράσης: «Η Ευρώπη που θέλουμε! The Europe we want!»

Στόχοι σχεδίου δράσης: Τα εργαστήρια στοχεύουν στην ανάπτυξη δεξιοτήτων μάθησης, ζωής, νου, τεχνολογίας και επιστήμης.

Οι κυριότεροι γνωστικοί, συναισθηματικοί και ψυχοκινητικοί εκπαιδευτικοί στόχοι του προγράμματος είναι οι μαθητές:

• Να αναπτύξουν δεξιότητες 21ου αιώνα (4cs) και σε ψηφιακό περιβάλλον.
  • Να γνωρίσουν την ιστορία της Ε.Ε., τα κράτη μέλη, τους θεσμούς και τις ευρωπαϊκές αξίες.
  • Να μάθουν να χρησιμοποιούν ψηφιακά εργαλεία και να δημιουργούν ψηφιακό περιεχόμενο.
  • Να αναπτύξουν δεξιότητες ενεργού πολίτη.
  • Να μπορούν να εργαστούν στο πλαίσιο της ομάδας και να επικοινωνούν με τα υπόλοιπα μέλη, να μπορούν να παρουσιάζουν γραπτά και προφορικά τις εργασίες τους και να αναζητούν/αξιοποιούν διαδικτυακές πηγές.
  • Να καλλιεργήσουν την δημιουργικότητα και τη φαντασία τους.

Με τις προτεινόμενες δραστηριότητες γίνεται μία προσπάθεια ώστε οι μαθητές να αναπτύξουν κριτική και δημιουργική σκέψη, οργανωτικές/συνεργατικές δεξιότητες και δεξιότητες επικοινωνίας. Επιπλέον να αναπτύξουν δεξιότητες ανάληψης δράσης σε ατομικό και συλλογικό επίπεδο ως ενεργοί Ευρωπαίοι πολίτες.

Δραστηριότητες μαθητών:

• Παίζοντας και μαθαίνοντας για τις αξίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης