Α τάξη

Υποθεματική: Οικολογία – Παγκόσμια και τοπική Φυσική κληρονομιά

Τίτλος Σχεδίου Δράσης: “Βιολογικά προϊόντα. Είναι καιρός να μπει τάξη στη διατροφή μας.”

Αναζήτηση στο διαδίκτυο ετικετών βιολογικών προϊόντων – παρατήρηση και ζωγραφική ετικετών

IMG 20211204 172708 IMG 20211204 193126
IMG 20211204 173936 IMG 20211204 193228

Λαϊκή Αγορά. Δραματοποιήση και παιχνίδι ρόλων. Ομάδες αναλαμβάνουν ρόλους και επεξεργάζονται ζητήματα της καθημερινής ζωής.

IMG 20211119 132135 IMG 20211201 132301 IMG 20211201 132251

Παρατήρηση έργων τέχνης και δημιουργία ιστορίας” σχετικά με την καλλιέργεια της γης και την συγκομιδή προϊόντων τα παλαιότερα χρόνια, συσχετίζοντας τα τότε δεδομένα με τα σημερίνα.

IMG 20211122 133101 IMG 20211204 172804

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Πούλιος Βασίλειος

Β τάξη

Υποθεματική: Κλιματική αλλαγή – Φυσικές Καταστροφές, Πολιτική προστασία

Τίτλος Σχεδίου Δράσης:”Κλιματική αλλαγή, αίτια, επιπτώσεις και δυνατότητες παρέμβασης”

IMG 4514Η εργασία πραγματοποιήθηκε με τη συλλογή φωτογραφιών με θέμα τις φυσικές καταστροφές και τρόπους πρόληψης αυτών και δημιουργία κολλάζ.

Ηχογράφηση τραγουδιού: Μπες στο κλίμα

Οι μαθητές άκουσαν το μουσικό κομμάτι με τίτλο “Μπες στο κλίμα” και προσπάθησαν να το αποκωδικοποιήσουν χωρίς την κατεύθυνση του εκπαιδευτικού. Στη συνέχεια τους ζητήθηκε να περιγράψουν ποια συναισθήματα που τους προκάλεσαν οι στίχοι του τραγουδιού και ποιο σημείο τους έκανε ιδιαίτερη εντύπωση. Ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις του τραγουδιού και προσέγγισαν την έννοια της κλιματικής αλλαγής. Βίωσαν διαφορετικά συναισθήματα κατά τη διάρκεια της ακρόασης και εκτέλεσης και μοιράστηκαν εμπειρίες που έχουν βιώσει ή ακούσει από κάποια πηγή και οι οποίες συνδέονται με ακραία καιρικά φαινόμενα (πλημμύρα,  καταιγίδα, τυφώνα, πυρκαγιά).

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Αγγελακοπούλου Χρυσούλα

Υποθεματική: Παγκόσμια και τοπική Πολιτιστική κληρονομιά

Τίτλος Σχεδίου Δράσης: “Heritage at risk! (Πολιτιστική κληρονομιά σε κίνδυνο!)”

Στόχοι σχεδίου δράσης: Τα εργαστήρια στοχεύουν στην ανάπτυξη δεξιοτήτων μάθησης, ζωής, νου, τεχνολογίας και επιστήμης.

Οι κυριότεροι γνωστικοί, συναισθηματικοί και ψυχοκινητικοί εκπαιδευτικοί στόχοι του προγράμματος είναι:

• Οι μαθητές να κατανοήσουν την έννοια της πολιτιστικής κληρονομιάς και να αναγνωρίζουν τις διαφορετικές μορφές της πολιτιστικής κληρονομιάς. Να μπορούν να εξηγήσουν γιατί ένα υλικό μνημείο ή κάποια φυσικά οικοσυστήματα αποτελούν Παγκόσμια Πολιτιστική Κληρονομιά.
  • Να μπορούν να εργαστούν στο πλαίσιο της ομάδας και να επικοινωνούν με τα υπόλοιπα μέλη, να μπορούν να παρουσιάζουν γραπτά και προφορικά τις εργασίες τους και να αναζητούν/αξιοποιούν διαδικτυακές πηγές.
  • Με τις προτεινόμενες δραστηριότητες γίνεται μία προσπάθεια ώστε οι μαθητές να αναπτύξουν κριτική και δημιουργική σκέψη, οργανωτικές/συνεργατικές δεξιότητες και δεξιότητες επικοινωνίας. Επιπλέον να αναπτύξουν δεξιότητες ανάληψης δράσης σε ατομικό και συλλογικό επίπεδο ως προς τη διαφύλαξη τη πολιτιστικής κληρονομιάς και της ακεραιότητας του φυσικού περιβάλλοντος.

Τέλος ο σχεδιασμός του προγράμματος και οι προτεινόμενες δραστηριότητες στοχεύουν στην ενδυνάμωση της ψηφιακής μάθησης μέσω του ψηφιακού γραμματισμού, καθώς και στην ενδυνάμωση της δημιουργικής μάθησης μέσω των τεχνών.

Εργασίες μαθητών:

Ψηφιακός  τοίχος αναρτήσεων:

Linoit

Εικονική περιήγηση με το Google Earth:

Google earth