Σύμφωνα με τις νέες οδηγίες του υπουργείου Παιδείας, οι μαθητές /τριες θα προσέλθουν τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021 στο Γυμνάσιο Πηγαδίων Καρπάθου στις 9:15 και θα παραμείνουν μέχρι την τέλεση του αγιασμού. Στο διάστημα αυτό θα ενημερωθούν για την πιστή εφαρμογή των κανόνων καθαριότητας και υγιεινής και λοιπών μέτρων προστασίας και πρόληψης βάσει των σχετικών οδηγιών του ΕΟΔΥ.

Ο καθιερωμένος αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στον αύλειο χώρο του 2ου Δημοτικού Σχολείου Πηγαδίων Καρπάθου και ώρα 10:00 π.μ., με εκπροσώπους των σχολείων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Στη συνέχεια οι ιερείς θα επισκεφτούν όλες τις αίθουσες της σχολικής μας μονάδας, όπου θα παρευρίσκονται οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί.

Σας ενημερώνουμε ότι η χρήση μάσκας κρίνεται απαραίτητη από μαθητές, εκπαιδευτικούς και λοιπούς εκπροσώπους.