Αρχική » Μαθητές » ΕΥΧΟΥΠΟΛΗ *

ΕΥΧΟΥΠΟΛΗ *

Η Ευχούπολη είναι μια μαγική πόλη με ξωτικά, νεράιδες και μάγισσες, όπου όλες οι ευχές μας μπορούν να πραγματοποιηθούν. Προσοχή! Όλες οι ευχές, ακόμη και οι κακές. Γι’ αυτό χρειάζεται πάντα να ’χουμε τον νου μας. Αρκετές φορές η ζωή στην ήσυχη και ειρηνική Ευχούπολη απειλήθηκε από κάποιους που ήθελαν να την καταστρέψουν. Στο τέλος, όμως, πάντα εμφανιζόταν ένας ήρωας ή μια ηρωίδα και την έσωζε. Στην Ευχούπολη συχνά πυκνά έρχονται και άνθρωποι από τον κόσμο μας, για να βοηθήσουν τα ξωτικά και τις νεράιδες και για να πραγματοποιήσουν τις ευχές τους. Αν θέλετε, λοιπόν, κι εσείς να επισκεφτείτε τη μαγευτική μας πόλη, δεν έχετε παρά να διαβάσετε τις παρακάτω ιστορίες της Ευχούπολης, όπως τις έγραψε η μαθήτρια της Β’ τάξης, Μαρία Τραϊανού.  Και ποιος ξέρει; Ίσως και οι δικές σας ευχές στο τέλος να βγουν αληθινές.

1. ΕΥΧΟΥΠΟΛΗ – ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΠΟΛΗ

2. ΕΥΧΟΥΠΟΛΗ – ΦΙΛΙΑ