“Όλοι διαφορετικοί- όλοι ίσοι” -Δράση συμπερίληψης ανάμεσα σε τρία σχολεία

Την Πέμπτη, 26 Μαΐου 2022 η Α’ τάξη του Γυμνασίου Περαχώρας συμμετείχε σε δράση αυτορύθμισης που οργανώθηκε από το ΕΕΕΕΚ Κορίνθου (Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης Κορίνθου) και υλοποιήθηκε στο χώρο του Δημοτικού Σχολείου Περαχώρας.

received 3283653001905697

Το Γυμνάσιο Περαχώρας και το ΕΕΕΕΚ Κορίνθου συμμετέχουν στο τοπικό πολιτιστικό δίκτυο “Όλοι διαφορετικοί- όλοι ίσοι”.

Οι μαθητές/-τριες όλων των σχολείων πήραν μέρος σε μουσικοκινητικές δραστηριότητες υπό την επίβλεψη των γυμναστριών του ΕΕΕΕΚ Κορίνθου κας Ανθής Χασάνη & κας Ειρήνης Ορφανού και συμμετείχαν σε ηχοϊστορία υπό την επίβλεψη του μουσικού του ΕΕΕΕΚ Κορίνθου κου Βασίλη Κοντογιάννη.

20220526 110604 Moment ii

Με παιχνίδια γνωριμίας, μουσικές δράσεις, κεράσματα οι μαθητές/-τριες και των τριών σχολείων βίωσαν στην πράξη την έννοια της συμπερίληψης και του σεβασμού του άλλου  κατ’αρχάς στο σχολικό πλαίσιο έτσι ώστε αργότερα να μπορέσουν να εφαρμόσουν τις αξίες αυτές στη ζωή τους.