Διδακτική επίσκεψη στην Πινακοθήκη Κορίνθου & τον Απόστολο Παύλο

Την Παρασκευή 13/5/2022, οι μαθητές της Β΄ τάξης του Γυμνασίου Περαχώρας στα πλαίσια του προγράμματος “φιλαναγνωσία” επισκέφτηκαν την Πινακοθήκη Κορίνθου. Εκεί, η υπεύθυνη, τους πληροφόρησε για την ίδρυση της Πινακοθήκης και τους παρουσίασε το πρόγραμμα “Το μαύρο βιβλίο των χρωμάτων”. Πρόκειται για εκπαιδευτικό και συγχρόνως βιωματικό πρόγραμμα, προκειμένου οι μαθητές να νιώσουν και να κατανοήσουν τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι μαθητές με προβλήματα όρασης. Οι μαθητές έμειναν απόλυτα ικανοποιημένοι και δυνάμωσαν την ενσυναίσθηση και ευαισθησία τους!

Παράλληλα η Α’ και Γ’ τάξεις επισκέφθηκαν τον Ιερό  Ναό του Αποστόλου Παύλου όπου ο πατέρας Παναγιώτης τους υποδέχθηκε με χαρά και τους ξενάγησε στο χώρο. Ευχαριστούμε για τη φιλοξενία και το όμορφο δώρο!