Επίσκεψη στην Αρχαία Κόρινθο

Λένε πως αν χάσεις κάτι το εκτιμάς. Λένε επίσης πως οι μαθητές μαθαίνουν καλύτερα μέσα από πραγματικές εμπειρίες και καταστάσεις.

Και τα δύο είναι σωστά. Μετά από ένα χρόνο περιορισμών στις σχολικές δράσεις εκτός σχολείου το Γυμνάσιο Περαχώρας πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στην Αρχαία Κόρινθο. Ξεναγηθήκαμε στο αρχαιολογικό μουσείο, περιηγηθήκαμε στον αρχαιολογικό χώρο και θαυμάσαμε τις κρήνες, τις στοές, τις λουτρικές εγκαταστάσεις  και φυσικά τον αρχαϊκό ναό του Απόλλωνα. Κατόπιν επισκεφθήκαμε τον εξωτερικό χώρο του κάστρου του Ακροκόρινθου.

Πήραμε μία ανάσα στον καλαίσθητο χώρο που βρίσκεται εκεί.

Και ολοκληρώσαμε τον περίπατο μας με μία βόλτα στο χωριό της Αρχαίας Κορίνθου.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε η πρώτη μας εκπαιδευτική δραστηριότητα εκτός του χώρου του σχολείου. Γεμίσαμε θετική ενέργεια και ετοιμαζόμαστε για νέες περιπέτειες.