Γ’ Γυμνασίου: 3D Printing από το Ίδρυμα Ευγενίδου

Την Τρίτη, 1η Ιουνίου η Γ’ τάξη “επισκέφθηκε” το Ίδρυμα Ευγενίδου. Η επίσκεψη έγινε διαδικτυακά. Οι μαθητές μαζί με την καθηγήτρια πληροφορικής κα Έφη Αλεξοπούλου συμμετείχαν σε online εργαστήριο του Ιδρύματος  με τίτλο “3D Printing.

Η τρισδιάστατη εκτύπωση είναι μία διαρκώς εξελισσόμενη τεχνολογία, η οποία δίνει όλο και περισσότερες λύσεις σε προβλήματα σχεδιασμού και παραγωγής αντικειμένων στην Γη, αλλά και στο Διάστημα. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τις εφαρμογές του 3D printing στο Διάστημα, όπως εκτύπωση εργαλείων και ανταλλακτικών, καθώς και μικρών δορυφόρων που «ταξιδεύουν» στο διάστημα συλλέγοντας πληροφορίες. Επίσης, ανακάλυψαν μελλοντικές χρήσεις ενός 3D printer στον Διεθνή Διαστημικό Σταθμό (ISS). Εντυπωσιακή ήταν η παρουσίαση ενός βιοεκτυπωτή που  εκτυπώνει μία ανθρώπινη καρδιά από κύτταρα ασθενούς. Στην συνέχεια οι μαθητές δημιούργησαν το τρισδιάστατο μοντέλο ενός νανοδορυφόρου (Cubesat), και έμαθαν πώς να το επεξεργάζονται προκειμένου να εκτυπωθεί σε 3D printer.