Τα κοριτσάκια με τα ναυτικά

Συγγραφέας: Ελένη Δικαίου
Η Ελένη Δικαίου γεννήθηκε και μεγάλωσε στη Νέα Ιωνία Βόλου. Τελειώνοντας το λύκειο ήρθε στην Αθήνα και για αρκετά χρόνια εργάστηκε στις δημόσιες σχέσεις του ΟΤΕ. Με τη λογοτεχνία άρχισε να ασχολείται από τα μαθητικά τις χρόνια στέλνοντας συνεργασίες στο περιοδικό ΔΙΑΠΛΑΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ.

Είδος: ΙΣΤΟΡΙΚΟ

Υπόθεση: Τι βιβλίο μιλάει για μία οικογένεια οι οποία ζει στην Σμύρνη. Βιώνει το δρόμο του Μικρασιατικού πολέμου και όπως όλες οι ελληνικές οικογένειες φεύγουνε από την πατρίδα τους για την Ελλάδα γιατί τη Σμύρνη την κατέλαβαν οι Τούρκοι.

Αυτό το βιβλίο πρέπει να το διαβάσετε γιατί:
• Περιγράφει τον Μικρασιατικό πόλεμο.
• Τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν οι άνθρωποι.
• Τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν στην προσφυγιά.
• Πως άντεξαν όλες αυτές τις κακουχίες.
• Δίνει την ανθρώπινη διάσταση καταστάσεων που συνήθως γνωρίζουμε μόνο απ’την ψυχροί, απρόσωπη Ιστορία.

Ερ. Τζ.

;