Ο τελευταίος βασιλιάς της Ατλαντίδας

Συγγραφέας : Κίρα Σίνου

Η Κίρα Σίνου γεννήθηκε το  1923 στην Ρωσία και ήρθε στην Ελλάδα το 1931. Άρχισε να γράφει κείμενα στα ελληνικά, τα οποία αρχικά τα δημοσίευε στο περιοδικό «Η διάπλαση των παίδων» από το οποίο και βραβεύτηκε για πρώτη φορά. Ασχολήθηκε κυρίως με το παιδικό βιβλίο.

Υπόθεση  : Το βιβλίο αναφέρεται στον πόλεμο ανάμεσα στην  πόλη της Αθήνα και στο νησί της  Ατλαντίδα. Είναι μια συναρπαστική περιπέτεια που μας παρουσιάζει τις τελευταίες μέρες του μυθικού αυτού πολιτισμού.

Γιατί να το διαβάσουμε  : Είναι ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο διότι ασχολείται με το μύθο της χαμένης Ατλαντίδας, ένα μυστήριο που πάντα τραβούσε την προσοχή των ανθρώπων και το οποίο δεν έχει λυθεί μέχρι σήμερα.

Σ. Μ.

;