Μεγάλη Τετάρτη εσπέρας

imgres

Το βράδυ της Μεγάλης Τετάρτης ψάλλεται η ακολουθία του όρθρου της Μεγάλης Πέμπτης.

Στην ακολουθία αυτή προβάλλονται τέσσερα γεγονότα, υπαγόμενα στην ιστορική πορεία του Λυτρωτή. Ο Νιπτήρας, ο Μυστικός Δείπνος, η υπερφυής προσευχή και η προδοσία.

Το πρώτο υπογραμμίζει την ταπεινοφροσύνη,

το δεύτερο εγκαινιάζει το μυστήριο της αναμνηστικής και πραγματικής κοινωνίας με τον Σωτήρα, όπως και το μυστήριο της δημιουργουμένης ύλης να μεταβάλλεται σε σώμα και αίμα του Δημιουργού.

Τρίτο εορταζόμενο γεγονός είναι η προσευχή του Ιησού στη Γεθσημανή ( Ματθ. κστ ΄ 36-46), που εκφράζει ταυτόχρονα το ηγούμενο πανίσχυρο θείο και το επόμενο αγωνιώδες ανθρώπινο πρόσωπό του.

Το τέταρτο είναι η αποχώρηση του Ιούδα από το σύλλογο των αποστολικών λειτουργών της λυτρώσεως της ανθρωπότητος και από το κέντρο της Ιστορίας.

Πηγή:  Ηλία Β. Οικονόμου, Ημεροδρόμιο Μεγάλης Εβδομάδος,
Εκδ. Αποστολική Διακονία, Αθήνα, 1996.

Επιλέγουμε από την ακολουθία αυτή να ακούσετε ένα τρόπάριο των Αποστίχων  σε ήχο πλ. α΄.

Το τροπάριο

Μυσταγωγῶν σου Κύριε τούς Μαθητάς, ἐδίδασκες λέγων. Ὦ φίλοι, ὁρᾶτε, μηδεῖς ὑμᾶς χωρίσει μου φόβος· εἰ γάρ πάσχω, ἀλλ’ ὑπέρ τοῦ Κόσμου· μή οὖν σκανδαλίζεσθε ἐν ἐμοί· οὐ γάρ ἦλθον διακονηθῆναι, ἀλλά διακονῆσαι, καί δοῦναι τήν ψυχήν μου, λύτρον ὑπέρ τοῦ Κόσμου. Εἰ οὖν ὑμεῖς φίλοι μού ἐστε, ἐμέ μιμεῖσθε· ὁ θέλων πρῶτος εἶναι, ἔστω ἔσχατος, ὁ δεσπότης, ὡς ὁ διάκονος· μείνατε ἐν ἐμοί, ἵνα βότρυν φέρητε· ἐγώ γάρ εἰμι τῆς ζωῆς ἡ ἄμπελος.

Απόδοση στα νέα ελληνικά από Βασίλη Πάνδη

Μυσταγωγώντας, Κύριε, δίδασκες τους μαθητές, λέγοντας:
Δείτε, φίλοι· κανένας φόβος δεν χωρίσει από Μένα
Κι αν βασανίζομαι, είναι για τους ανθρώπους·
μη σκανδαλίζεστε, λοιπόν, για μένα, γιατί δεν ήρθα να υπηρετηθώ, αλλά για να υπηρετήσω τους ανθρώπους και να δώσω την ψυχή μου, αντάλλαγμα για τη σωτηρία τους
Αν, λοιπόν, είστε φίλοι μου, μιμηθείτε με·
κι εκείνος που θέλει να ‘ναι πρώτος, να γίνει ο τελευταίος· ο δεσπότης να ομοιωθεί το διάκονο
Μείνετε δίπλα μου για να καρποφορήσετε και να φτιάξετε καλό κρασί·
γιατί εγώ είμαι της ζωής η άμπελος

Κατηγορίες: ΠΑΣΧΑ, ΠΡΟΣΕΥΧΕΣ, ΣΗΜΕΡΑ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.