ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ

DSC01215

Τα προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων θεσμοθετήθηκαν το 1992(Υ.Α Γ2/4867.ΦΕΚ 629/Τ.Β/23-10-1992) και αποσκοπούν στην πνευματική ανάπτυξη , την αισθητική καλλιέργεια, την δημιουργική έκφραση των μαθητών και την ευαισθητοποίησή τους σε θέματα που αφορούν το στενότερο και το ευρύτερο περιβάλλον τους.

Αντικείμενα των δραστηριοτήτων αυτών είναι πολιτιστικά και επιστημονικά θέματα, θέματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, αγωγής υγείας και αγωγής σταδιοδρομίας.

Κατά την επεξεργασία των θεμάτων,  στα προγράμματα των Σχολικών Δραστηριοτήτων που γίνονται, όπως αναφέραμε, με στόχο τη διαμόρφωση ενεργών και κριτικά σκεπτόμενων πολιτών:

• τίθεται στο επίκεντρο ο μαθητής (ενθάρρυνση της πρωτοβουλίας των μαθητών, χρήση συμμετοχικών και ενεργών διδακτικών τεχνικών, δημοκρατικός διάλογος)
  •  προωθείται η συνεργατική μάθηση μέσα από την ανάπτυξη κλίματος ενεργούς συμμετοχής και αλληλοϋποστήριξης των μελών των ομάδων εργασίας, αλλά και των ομάδων μεταξύ τους
  • εφαρμόζεται η βιωματική και ανακαλυπτική μάθηση μέσα από την χρήση πρωτογενών πηγών (διεξαγωγή έρευνας, μελέτη πεδίου κ.λ.π.
  •  καλλιεργείται η δημιουργική και ελεύθερη έκφραση.
  • Τονίζεται ότι η συμμετοχή των εκπαιδευτικών είναι προαιρετική και άμισθη, ενώ η υλοποίηση των προγραμμάτων-δράσεων γίνεται εκτός διδακτικού-σχολικού ωραρίου.
  •  Το σχολείο μας έχει υλοποιήσει κατά τα προηγούμενα χρόνια σημαντικές και πρωτοποριακές δράσεις στο πλαίσιο των προγραμμάτων αυτών, γεγονός που φανερώνει το μεράκι, την αυταπάρνηση, την ευαισθησία,το πείσμα αλλά κυρίως το σεβασμό στο λειτούργημα του εκπαιδευτικού και την αγάπη στους μαθητές μας.                                                                                                                                                                                  Ο σύλλογος των καθηγητών του σχολείου μας αποφάσισε, αφού έλαβε υπόψη το με αρ. πρωτ. 170596/ΓΔ4/13-10-2016 έγγραφο του Υ.Π.Ε.Θ, το σχεδιασμό και την υλοποίηση των παρακάτω προγραμμάτων για το σχολικό έτος 2016-2017:
  • 1. Θεατρική παράσταση αρχαίας Ελληνικής τραγωδίας του Αισχύλου:Επτά επί Θήβας.  Υπευθ.καθηγητές: Σύρπας Ιωάννης, Παππά Φερενίκη, Σερίφη Μαρία.
  • 2.Θεατρική παράσταση:΄Τρόμος και αθλιότητα του Γ” Ράιχ του Μπ. Μπρεχτ .                      Υπεύθ. καθηγητές :Μακρογιαννόπουλος Αναστάσιος, Τσούτση Κωνσταντίνα.
  • 3.Ανθρώπινα δικαιώματα: Ο Εβραϊκός πληθυσμός της Θεσσαλονίκης στο ιστορικό γίγνεσθαι.                                                                                                                                Υπευθ. καθηγητές: Κυριάκη Φωτεινή. Βαρσακοπούλου Α ναστασία, Νούσης Σπύρος.
Κατηγορίες: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ, ΣΧΟΛΕΙΟ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.