Σχολικές ειδήσεις

1,Θεσμοθετείται Ημέρα Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού στα Γυμνάσια.

Τη  θεσμοθέτηση Ημέρας Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού- από το σχολικό έτος 2016-2017- για τα τμήματα της Γ’ τάξης Γυμνασίου με σκοπό την παροχή έγκυρης και έγκαιρης πληροφόρησης και συμβουλευτικής στήριξης των μαθητών και των μαθητριών, σχετικά με τις επιλογές και τις διεξόδους που έχουν μετά το Γυμνάσιο, προβλέπει απόφαση  την οποία υπέγραψε ο υπουργός Παιδείας Νίκος Φίλης.

Σύμφωνα με την υπουργική απόφαση:

Α. Οι  Υπεύθυνοι ΣΕΠ των ΚΕΣΥΠ θα πρέπει να καταρτίζουν σχετικό αναλυτικό ημερολόγιο πρόγραμμα επισκέψεων στις σχολικές μονάδες και να το θέτουν προς έγκριση στους αντίστοιχους συλλόγους διδασκόντων.

Β. Σε περίπτωση ανυπέρβλητου κωλύματος κάποιας σχολικής μονάδας, η επίσκεψη σ’ αυτήν αναπρογραμματίζεται.

Γ. Ο συνολικός προτεινόμενος προγραμματισμός να προωθείται στις σχολικές μονάδες μέσω των αντιστοίχων Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κατά την έναρξη του σχολικού έτους, ώστε οι επισκέψεις αυτές να συμπεριλαμβάνονται στις ετήσιες σχολικές δραστηριότητες των σχολικών μονάδων.

2,Με απόφαση που υπέγραψε ο υπουργός Παιδείας Νίκος Φίλης τροποποιείται η υπ  αριθμ. 93381/Δ2/07-06-2016 υπουργική απόφαση (Β ́ 1640) με θέμα «Ωρολόγιο Πρόγραμμα των μαθημάτων των Α ́, Β ́, Γ ́ τάξεων του Ημερησίου Γυμνασίου» ως εξής:

Α. Το Διδακτικό Αντικείμενο/Μάθημα «Γεωγραφία» μετονομάζεται σε «Γεωλογία -Γεωγραφία».

Η Ιταλική γλώσσα θα διδάσκεται (παράλληλα με τη Γαλλική και τη Γερμανική) στα Γυμνάσια στα οποία οι εκ-παιδευτικοί κλάδου ΠΕ34 είναι οριστικά τοποθετημένοι ή θα τοποθετηθούν το σχολικό έτος 2016-2017 οριστικά ή προσωρινά.

Το ανωτέρω ισχύει από το σχολικό έτος 2016-2017 για την Α ́ τάξη Γυμνασίου, από το σχολικό έτος 2017-2018 για την Β ́ τάξη Γυμνασίου και από το σχολικό έτος 2018- 2019 για την Γ ́ τάξη Γυμνασίου.

Κατά τα λοιπά ισχύει η αριθμ. 93381/Δ2/07-06-2016 (Β ́ 1640) υπουργική απόφαση,σύμφωνα με την οποία το ωρολόγιο πρόγραμμα μαθημάτων είναι το παρακάτω και ισχύει από το σχ.  έτος 2016-2017

ΠΗΓΗ:http://www.esos.gr/

Κατηγορίες: ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ, ΣΧΟΛΕΙΟ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.