4Ος ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

logo1

Το σχολείο μας έλαβε μέρος στον 4ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών μικρού μήκους «Ένας πλανήτης… μια ευκαιρία» που διοργάνωσε η Δ/νση Α/θμιας Εκπαίδευσης Σερρών. Ο διαγωνισμός απευθυνόταν σε μαθητές Δημοτικών Σχολείων (Δ΄-Ε΄-ΣΤ΄ Δημοτικού), Γυμνασίων και Λυκείων της χώρας. Σκοπός του διαγωνισμού ήταν να δοθεί στους μαθητές η ευκαιρία να εκφραστούν καλλιτεχνικά, να γίνουν δημιουργοί, να εξοικειωθούν με τη «γλώσσα» της κινηματογραφικής αφήγησης και να αποκτήσουν δεξιότητες οπτικοακουστικής αγωγής. Ακόμη, να γίνουν κριτές, μελετητές και ερευνητές του περιβάλλοντός τους και να ευαισθητοποιηθούν ως προς την ανάγκη προστασίας του πλανήτη και εξασφάλισης όρων αξιοπρεπούς διαβίωσης για όλους τους κατοίκους του.

Δεν πήραμε καμία διάκριση. Όμως στη ζωή το ουσιαστικό πολλές φορές είναι η συμμετοχή, το ταξίδι. Συγχαίρουμε τους μαθητές μας για την προσπάθεια, την υπευθυνότητα, το ήθος, τη δημιουργική διάθεση, το σεβασμό, την ευγένεια, την αγάπη. Μεγάλο κέρδος για τα παιδιά η βιωματική μάθηση, το όνειρο, η εξερεύνηση, η απόλαυση της κοινής δράσης.

Όπως έχουμε και άλλες φορές γράψει, η παιδεία που δίνεται στα παιδιά μέσα από τη γνώση και την καλλιέργεια της ψυχής, είναι ο μόνος σίγουρος δρόμος για ουσιαστική ανάκαμψη από τη γενικότερη κρίση που μαστίζει τη χώρα μας. Αυτό είναι το πολύτιμο έργο της εκπαίδευσης, αυτή είναι η προσφορά μας στον τόπο.

Διαβάστε το πρακτικό της Επιτροπής.

ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΕΩΝ

Στις συνεδριάσεις που πραγματοποιήθηκαν την Παρασκευή 28.2.2014, την Πέμπτη 6.3.2014, τη Δευτέρα 10.3.2014 και την Παρασκευή 14.3.2014, στα γραφεία της Γενικής Διεύθυνσης Τηλεόρασης & Ραδιοφώνου της Ελληνικής Δημόσιας Τηλεόρασης, για την επιτροπή αξιολόγησης ταινιών του 4ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού ταινιών μικρού μήκους «ΕΝΑΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ ………….. ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ»,

παρόντες ήταν:

1.       Ο κ. ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, Πρόεδρος, Σκηνοθέτης & Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους της Δράμας.

2.       Η κα ΣΟΦΙΑ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ, Μέλος & Στέλεχος της Διεύθυνσης Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

3.       Ο κ. ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ ΔΕΛΙΟΤΖΑΚΗΣ, Μέλος & Σκηνοθέτης της Ελληνικής Δημόσιας Τηλεόρασης.

4.       Η κα ΕΙΡΗΝΗ ΑΝΔΡΙΟΠΟΥΛΟΥ, Μέλος & Σχεδιάστρια – Αναλύτρια Προγραμμάτων της Ελληνικής Δημόσιας Τηλεόρασης.

Στις συναντήσεις έγινε η θέαση 167 ταινιών – συμμετοχών στο Πανελλήνιο Διαγωνισμό και 26 ταινιών – συμμετοχών στο Διεθνή Διαγωνισμό, επιλογής του μέλους και Προέδρου της επιτροπής Αντώνη Παπαδόπουλου, έγιναν σχόλια και κρατήθηκαν σημειώσεις.

Η επιτροπή κατέληξε στα εξής:

4Ος ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

Από την ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ    :

*      Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ (ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΛΑΡΙΣΑΣ)

ΕΙΔΙΚΑ ΒΡΑΒΕΙΑ (ΔΕΥΤΕΡΗ ΘΕΣΗ, ΙΣΟΤΙΜΩΣ)      :

*      ΑΠΟΠΝΙΞΗ (13Ο Δ. Σ. ΣΕΡΡΩΝ)

*       ΣΟΥΓΛΑΡΟΥΔΙΑ (4Ο Δ. Σ. ΝΕΩΝ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ANIMATION                              :

*      ΜΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΠΕΤΑΩ (1Ο Δ.Σ. ΚΡΟΥΣΩΝΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ)

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ (ΤΡΙΤΗ ΘΕΣΗ, ΙΣΟΤΙΜΩΣ)    :

*      ART ΙΣΤΟΡΙΕΣ (Δ.Σ. ΔΡΑΠΑΝΙΑ ΧΑΝΙΩΝ)

*      ΕΜΕΙΣ, ΔΕΝ ΠΑΜΕ…  (Δ.Σ. ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΥ ΔΡΑΜΑΣ)

*       ΤΑ 5 ΖΑΛΑ (Δ.Σ. ΚΟΛΥΜΒΑΡΙΟΥ ΧΑΝΙΩΝ)

Από την ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ    :

*      LEMON & LIME(1Ο ΛΥΚΕΙΟ ΕΔΕΣΣΗΣ)

ΕΙΔΙΚΑ ΒΡΑΒΕΙΑ (ΔΕΥΤΕΡΗ ΘΕΣΗ, ΙΣΟΤΙΜΩΣ)      :

*      ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ (1Ο ΕΠΑΛ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

*       ΕΡΩΤΑΣ ΣΤΗΝ ΑΓΟΝΗ ΓΡΑΜΜΗ (ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΝΙΣΥΡΟΥ)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ANIMATION                              :

*      ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ, ΔΕΝ ΥΠΟΧΩΡΩ, ΖΩ (6Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΤΡΑΣ)

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ (ΤΡΙΤΗ ΘΕΣΗ, ΙΣΟΤΙΜΩΣ)    :

*      ΠΡΟΣΩΠΑ  (2Ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΓΡΕΒΕΝΩΝ)

*      ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΛΙΓΟ ΟΥΡΑΝΟ (ΕΠΑΛ ΦΑΡΚΑΔΟΝΑΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ)

*      Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΑΤΡΙΔΑ  (1Ο ΠΡΟΤΥΠΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ  – ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΣ)

1Ος ΔΙΕΘΝΗΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ    :

*      ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ PROJECT(ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ)

ΕΙΔΙΚΑ ΒΡΑΒΕΙΑ (ΔΕΥΤΕΡΗ ΘΕΣΗ, ΙΣΟΤΙΜΩΣ)      :

*      ΞΕΝΟΣ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΟΥ (ΜΙΧΕΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΝΤΙΣ ΑΜΠΕΜΠΑ)

*      ΤΟ ΟΥΡΑΝΙΟ ΤΟΞΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ( ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ  ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ)

Ο Πρόεδρος της Επιτροπής                                         Τα Μέλη της Επιτροπής

ΣΟΦΙΑ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ                                    ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ ΔΕΛΙΟΤΖΑΚΗΣ

ΕΙΡΗΝΗ ΑΝΔΡΙΟΠΟΥΛΟΥ

Κατηγορίες: ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ, ΣΗΜΕΡΑ, ΣΧΟΛΕΙΟ-ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.