Τιμητική διάκριση μαθητή μας

Ο μαθητής της Β΄τάξης του σχολείου μας ΜΙΧΑΛΗΣ ΝΤΕΛΛΑΣ πήρε τιμητικό έπαινο στον 2ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΣΚΙΤΣΟΥ «Η χρήση του δρόμου είναι….στο χέρι σου-Αύριο εγώ θα οδηγώ».

Οι συμμετοχές των μαθητών –τριών έφτασαν τις 8000 (ατομικές και ομαδικές), από 595 σχολεία όλης της Επικράτειας και της Ομογένειας, με τη στήριξη 950 εκπαιδευτικών.

• Για τις συμμετοχές των Δημοτικών σχολείων: 3 πρώτα βραβεία, 16 τιμητικούς επαίνους και 7 ειδικά βραβεία τεχνοτροπίας.
  • Για τις συμμετοχές των Γυμνασίων: 3 πρώτα βραβεία, 15 τιμητικούς επαίνους και 7 ειδικά βραβεία τεχνοτροπίας και κόμικς-σεναρίου.
  • Για τις συμμετοχές των Λυκείων: 3 πρώτα βραβεία, 13 τιμητικούς επαίνους και 8 ειδικά βραβεία τεχνοτροπίας και κόμικς-σεναρίου.
  • Μιχάλης Κουντούρης, Σκιτσογράφος Educartoon
  • Νικόλαος Νίκας, Υπεύθυνος Σχεδιασμού Educartoon
  • Νικόλαος Ηλιού, Αναπληρωτής Καθηγητής Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
  • Κατερίνα Θεοδοσέλη, Εκπαιδευτικός, Συντονίστρια προγράμματος Κυκλοφοριακής Αγωγής στη Δ/νση Π.Ε Σερρών
  • Μαρία Κοντού, Εκπαιδευτικός, Εκπαιδεύτρια  Κυκλοφοριακής Αγωγής στη Δ/νση Π.Ε Σερρών
  • Ελένη Καρύδη, Πρόεδρος ΕΥΘΥΤΑ ΡΟΔΟΥ – Παρατηρητήριο Οδικής Ασφάλειας
  • Πάνος Διπλαράκος, Δημοσιογράφος Ειδικού Τύπου Αυτοκινήτου
  • συγχαίρει το μαθητή Ντέλλα Μιχαήλ για την διάκρισή του αυτή
  • τους μαθητές μας που έστειλαν σκίτσα στον διαγωνισμό για την προσπάθεια και την έμπνευση τους και
  • την εξαιρετική συνάδελφο των Καλλιτεχνικών Κατερίνα Ρουμπέκα που ενθάρρυνε τη συμμετοχή μαθητών μας σε αυτή τη διαδικασία.

H Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών και η επιστημονική ομάδα EDUCARTOON, συνδιοργάνωσαν το 2ο πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό σκίτσου με θέμα «Η χρήση του δρόμου…είναι στο χέρι σου – Αύριο εγώ θα οδηγώ», ο οποίος διεξήχθη υπό την αιγίδα του Υ.ΠΑΙ.Θ.Π.Α. και απευθύνθηκε σε μαθητές δημοτικών σχολείων (Δ΄- Ε΄- Στ΄ δημοτικού), Γυμνασίων και Λυκείων της χώρας.

Το σκεπτικό της κριτικής επιτροπής για την επιλογή των βραβείων βασίστηκε σε δυο άξονες: τον εικαστικό και την πρωτοτυπία και σύλληψη της ιδέας. Οι μαθητές με την φαντασία, την ωριμότητα και την εικαστικότητα τους έκαναν το έργο της κριτικής επιτροπής ευχάριστα δύσκολο.

Η επιτροπή αποφάσισε να απονείμει:

Τα βραβεία θα δοθούν σε ειδική τιμητική εκδήλωση, η οποία θα γίνει τη Δευτέρα 3 Ιουνίου 2013, στο Δημαρχείο Θεσσαλονίκης (αίθουσα «Πολλαπλών Χρήσεων») και ώρα 11.00-14.00 .

Την κριτική επιτροπή αποτέλεσαν οι :

Υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού. Με τη στήριξη του Δήμου Θεσσαλονίκης.

Η Διεύθυνση του σχολείου

Το σκίτσο του μαθητή μας που βραβεύτηκε:

Κατηγορίες: ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.