Διδακτική επίσκεψη στο Εκκλησιαστικό Μουσείο Πάργας

Στα πλαίσια των δράσεων του σχολείου μας για τη γνωριμία των μαθητών με τον τόπο τους και την πολιτισμική του κληρονομιά, την Τρίτη 08-04-13 μαθητές της Β΄ γυμνασίου επισκέφτηκαν το Εκκλησιαστικό Μουσείο της Πάργας.

Ο αιδεσιμότατος της ενορίας μας, ο παπα-Γιώργης είχε την ευγενή καλοσύνη να μας ξεναγήσει στο χώρο και να μας μεταφέρει νοερά με τις διηγήσεις του πίσω στο χρόνο από όπου έρχονται τα ιερά κειμήλια που διασώθηκαν με ευλάβεια και φυλάχτηκαν με ιδιαίτερη προσοχή και με σεβασμό απέναντι στην ιστορία που καταμαρτυρεί το κάθε ένα.

Σύμβολα μιας γενιάς Παργινών που αντιστέκονταν με υπερηφάνεια και θάρρος απέναντι στον κατακτητή. Από το Λάβαρο της λευτεριάς μέχρι τις ιερές εικόνες της θρησκευτικής τους πίστης μεταφέρεται η ιστορική τους μνήμη στις μέρες μας, όπως μια άξια κληρονομιά που πρέπει οι νέες γενιές να γνωρίζουν, να τιμούν και να προστατεύουν σαν μέρος της ευρύτερης πολιτισμικής τους κληρονομιάς, που είναι η πιο σημαντική αξία για έναν τόπο.

Είναι η ταυτότητά του.

Ιωάννα Κατσαρού

καθηγήτρια ΠΕ10

Κατηγορίες: ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ, ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ-ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.