Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος προς τουριστικά γραφεία για εκπαιδευτική εκδρομή στην Κέρκυρα στις 25/04/2013

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ  ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ Π. & Δ. ΕΚΠ/ΣΗΣ ΗΠΕΙΡΟΥ
Δ/ΝΣΗ Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ Ν.ΠΡΕΒΕΖΑΣ
ΔΕΣΚΕΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ  ΠΑΡΓΑΣ
Αθ. Δέσκα 1, 48060 Πάργα
Τηλέφωνο – Fax : 2684031231
e-mail: mail@gym-pargas.pre.sch.gr
Ιστοσελίδα: https://blogs.sch.gr/gymparga

ΠΡΟΣ : ΓΡΑΦΕΙΑ ΓΕΝΙΚΟΥ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ

Πάργα, 04-04-2013
Αρ.πρωτ.:93
ΘΕΜΑ : « Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για κατάθεση οικονομικής προσφοράς σχετικά με μετάβαση και επιστροφή μαθητών και εκπαιδευτικών προς και από Κέρκυρα»

ΣΧΕΤ. : «Υ.Α. 129287/Γ2/10-11-2011 (ΦΕΚ 2769/τ.Β΄/02-12-2011) με θέμα «Εκδρομές-    Μετακινήσεις μαθητών Δημοσίων και Ιδιωτικών σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης εντός και εκτός της χώρας»

ΠΡΟΣΚΑΛΟΥΜΕ

Γραφεία Γενικού Τουρισμού με ειδικό σήμα και άδεια λειτουργίας από τον ΕΟΤ σε ισχύ, να καταθέσουν στo Δέσκειο Γυμνάσιο Πάργας σφραγισμένη προσφορά κατά το χρονικό διάστημα από 05-04-2013 και ώρα 09.00 έως 09-04-2013 και ώρα 12.00.

Οι προσφορές μπορούν να υποβληθούν με εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπο ή ταχυδρομικά, αρκεί να διασφαλιστεί ότι θα έχουν παραληφθεί από το σχολείο μέχρι τις 09-04-2013 και ώρα 11.30.

Για τη σύνταξη της προσφοράς αυτής σας ενημερώνουμε, ότι θα πρέπει να περιλαμβάνονται τα παρακάτω στοιχεία:

α. Προορισμός: Κέρκυρα.

β. Αριθμός μετακινούμενων: 151 μαθητές και 9 συνοδοί

γ. Τρόπος μεταφοράς των μαθητών: Με λεωφορείο και ferry boat.

δ. Χρόνος μετακίνησης: 25 Απριλίου 2013.

Το πρόγραμμα της εκδρομής θα έχει ως εξής:

Ώρα  07.00: Αναχώρηση από Πάργα.

»     08.30: Άφιξη στην Ηγουμενίτσα. Επιβίβαση σε ferry-boat .

»     10.30: Άφιξη στην Κέρκυρα. Επίσκεψη στο Μον Ρεπό (Μουσείο – Παλάτι ) και

ξενάγηση στο χώρο.

»     13.30: Επίσκεψη στην Πινακοθήκη.

»     14.30: Γεύμα –περιήγηση στην πόλη.

»     16.00: Επίσκεψη στις εκκλησίες Αγίου Σπυρίδωνα και Αντιβουνιώτισσα.

»     18.00: Αναχώρηση με ferry-boat για Ηγουμενίτσα.

»     20.30: Άφιξη στην Πάργα

Παρακαλούμε κατά τη σύνταξη της προσφοράς επιπλέον να λάβετε υπόψη σας και τα εξής:

– Οι μετακινήσεις των μαθητών να γίνονται με λεωφορεία που πληρούν τις   προδιαγραφές

ασφαλούς μετακίνησης των μαθητών, βάσει της κείμενης σχετικής νομοθεσίας.

–   Στην τελική συνολική τιμή να συμπεριλαμβάνονται Φ.Π.Α. καθώς και η επιβάρυνση ανά

μαθητή (συνολική επιβάρυνση και για το λεωφορείο και για το πλοίο).

–   Το λεωφορείο οφείλει να παραλάβει τους μαθητές κατά την αναχώρηση από τα ΔΔ

Ανθούσας και Αγιάς και κατά την επιστροφή να τους μεταφέρει πάλι στα ΔΔ.

–   Με την προσφορά σας θα πρέπει να κατατεθεί υπεύθυνη δήλωση, ότι διαθέτετε

ειδικό σήμα, άδεια λειτουργίας από τον ΕΟΤ σε ισχύ και υποχρεωτική ασφάλιση ευθύνης διοργανωτή σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.

Εφόσον υπάρχουν σοβαροί λόγοι εξαιτίας των οποίων καθίσταται αδύνατη η πραγματοποίηση της εκδρομής –μετακίνησης στην ημερομηνία που είχε αρχικά αποφασιστεί, είναι δυνατή η πραγματοποίησή της σε άλλη ημερομηνία με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων Καθηγητών σε συνεννόηση με το τουριστικό γραφείο, με βάση τις αντικειμενικές δυνατότητες.

Το πρακτορείο που θα επιλεγεί θα ενημερωθεί με τηλεφωνική επικοινωνία από τον Διευθυντή του Σχολείου και το πρακτικό αξιολόγησης των προσφορών των τουριστικών γραφείων θα αναρτηθεί στο ιστολόγιο (blog) του σχολείου μας με διεύθυνση : https://blogs.sch.gr/gymparga

Σε περίπτωση αθέτησης  των ανωτέρω προϋποθέσεων, το σχολείο επιφυλάσσεται να αποφασίσει για τις περαιτέρω νόμιμες ενέργειες.

Σ. Νούσης

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.