ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΡΑΒΟΛΑΣ

Ο Ιστότοπος του σχολείου μας

Εκδρομες – εκπαιδευτικες επισκεψεις

Επίσκεψη μαθητών του Γυμνασίου Παραβόλας στο Λαογραφικό Μουσείο Παραβόλας

Οι μαθητές της ομάδας παραδοσιακού χορού του γυμνασίου Παραβόλας επισκέφτηκαν το Λαογραφικό Μουσείο Παραβόλας.

100_6777

100_6781

Το μουσείο βρίσκεται σε πανοραμική θέα, στο αρχαίο Βουκάτιο. Στεγάζεται σε πετρόχτιστο κτήριο και έχει πάρα πολλά αξιόλογα εκθέματα, όπως παραδοσιακές στολές, είδη οικιακής χρήσης, γεωργικά εργαλεία.

100_6849

100_6841

100_6813

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στους χώρους του και να γνωρίσουν από κοντά, μέρος της πολιτιστικής μας κληρονομιάς.

100_6814

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες κ. Μπανάκα Λαμπρινή και κ. Ζαρκαβέλη Μαρία συνόδευσαν και ξενάγησαν τα παιδιά, που εκτός των άλλων αποκόμισαν και πλούσιο υλικό (φωτογραφίες, πληροφορίες) για την εργασία τους με ανάλογο θέμα την οποία θα παρουσιάσουν στους συμμαθητές τους στο τέλος της σχολικής χρονιάς.

Μαθητές και καθηγήτριες ευχαριστούν θερμά τον σύλλογο Γυναικών Παραβόλας για την ίδρυση και συντήρηση αυτού του Μουσείου που αποτελεί στολίδι για το χωριό και καλούν όλους να το επισκεφτούν, να γνωρίσουν το παρελθόν και να πάρουν δύναμη για το μέλλον.

100_6825

Επίσης ευχαριστούν την κ. Μυριάννη Ιωάννα για την ξενάγηση.