ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ 2020-21

Παρακαλούνται οι γονείς που επιθυμούν να παρακολουθήσουν τα παιδιά τους

Πρόγραμμα Ενισχυτικής Διδασκαλίας να συμπληρώσουν την Αίτηση – Δήλωση Μαθημάτων

και να τη στείλουν στην ηλεκτρονική διεύθυνση mail@gym-panorm.reth.sch.gr

μέχρι την Παρασκευή 4 Δεκεμβρίου 2020.

Στην Ενισχυτική Διδασκαλία μπορούν να συμμετάσχουν προαιρετικά μαθητές/τριες όλων των τάξεων του Γυμνασίου στα μαθήματα:

1)Νεοελληνική Γλώσσα  και Γραμματεία,

2)Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία,

3)Μαθηματικά,

4)Φυσική,

5)Χημεία,

6)Αγγλικά.

Στην Ενισχυτική Διδασκαλία συμμετέχουν μαθητές/τριες όλων των τάξεων του Γυμνασίου που υστερούν στους ανωτέρω τομείς γνώσης με συνέπεια την αδυναμία αποδοτικής συμμετοχής τους στη διαδικασία της μάθησης ή μαθητές/τριες που επιθυμούν να βελτιώσουν την απόδοσή τους στα ανωτέρω μαθήματα. Κριτήριο για τη συμμετοχή των μαθητών/τριών   αποτελεί η επίδοσή τους στο αντίστοιχο μάθημα. Η Ενισχυτική Διδασκαλία καλύπτει 1-5 διδακτικές ώρες την ημέρα μετά τη λήξη του κανονικού προγράμματος. Κάθε μαθητής/τρια μπορεί να παρακολουθήσει από ένα έως και όλα τα μαθήματα. Προϋπόθεση για τη δημιουργία τμήματος μαθημάτων είναι να συγκεντρωθεί ο προβλεπόμενος  αριθμός μαθητών. Πιθανόν να δημιουργηθεί σχολικό κέντρο Αντισταθμιστικής Εκπαίδευσης με έδρα το Γυμνάσιο Περάματος. Όταν τα σχολεία είναι κλειστά θα δίνεται η δυνατότητα διενέργειας  της ενισχυτικής διδασκαλίας μέσω τηλεκπαίδευσης.

Για την έναρξη των μαθημάτων οι ενδιαφερόμενοι γονείς θα ενημερωθούν από το σχολείο.

Αίτηση – Δήλωση Μαθημάτων